Okuma süresi: < 1 dakika

Türkiye’nin en büyük güneş enerji santrali Konya’ya kuruluyor.

Elektrik şirketi Tunçmatik’in yan kuruluşu Powergie, Konya Kızören’de 144 dönümlük alana güneş enerjisi santrali kuruyor. Türkiye’nin en büyük güneş santrali olacak tesiste, yılda 12 bin 800 Kwh elekrik üretilecek. Yılda 6 bin 500 ton karbondioksit salımını önleyecek santralinin Temmuz 2015 tarihinde devreye girmesi öngörülüyor. Sistem, yaklaşık 50 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Tunçmatik-Powergie Genel Müdürü Mehmet Özer, “Türkiye güneş enerjisi konusunda önemli bir potansiyele sahip ve bu potansiyeli yatırıma dönüştürmenin önemi büyük” dedi. Güneş ışığından gelen enerji parçacıklarını elektrik enerjisine çeviren santrallerdir. Santrallerde, hesap makinelerindekine benzer fakat büyük ebatlarda güneş pilleri kullanılır. Güneş pilleri fotovoltaiktir. Üzerine gelen güneş ışınlarını elektriğe çevirirler. Bu pillerin ana maddesi kristal silisyum ve galyum arsenittir. Güneş enerjisi santralleri yapım-işletme maliyetleri ve verim açısından kârlı bir enerji yoludur . Bu gerekçelerle yaygın olarak kullanılmamaktadır. Doğaya zararının minimum olması açısından geleceğin enerji üretim sistemlerinden birisidir.

Türkiye Elektrik Üretim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından yayınlanan verilere göre, Mayıs 2014 itibari ile toplam 8,5 megavatlık kurulu güçte 38 güneş enerjisi santrali üretim yapıyor. Faaliyete geçen güneş santrallerinin hepsi lisanssız elektrik üretimi kapsamında kuruldu. Geçtiğimiz Mayıs ayında ilk üç ihalesi yapılan lisanslı güneş enerjisi ihaleleri ile rakamın birkaç yıl içinde 600 megavatı geçmesi hedefleniyor.

Elektrik dağıtım şirketlerinden alınan bilgiye göre, Haziran 2014 itibari ile lisanssız elektrik üretiminde toplam 1170 başvuru yapıldı. Başvuruların çoğunluğunu ise güneş enerjisi oluşturdu, bu alanda toplam 828 adet başvuru buluyor.