Bir Belçika işletmesi eski plastikleri güneş gözlüklerine dönüştürmek için 3 boyutlu yazıcı teknolojisini kullanıyor.

Anrwep merkezli şirket w.r.yuma, iddia ettikleri dönüştürülmüş plastiklerden yapılan 3 boyutlu baskılı güneş gözlüklerinin ilk parçasını bu hafta piyasaya sürdüler.

Using 3D-printing to recycle plastic

A Belgian start-up has been using 3D-printing technology to turn old plastic into sunglasses.Read more –> http://bit.ly/2gRCkMV

Euronews English paylaştı: 9 Eylül 2017 Cumartesi

Çöp kovasına koyulmuş araba gösterge panosu, plastik şişeler ve plastik buzdolapları toplanıp ve yeniden hayata döndürülüyor.
Sadece iki küçük soda şişesi bir çift yapmak için yeterlidir.

Üretim süreci, plastikleri parçalamak ve onları diziye dönüştürmeyi kapsıyor. Bu plastik teller daha sonra eritildiği ve tasarıma daldırıldığı 3 boyutlu yazıcı içerisine sokuluyor.

Yapının her parçası ayrı olarak yazdırılıyor ve elle birleştiriliyor.

Kurucu Sebastiaan de Neuborg projenin amaçlarından birinin, küresel olarak harcanan plastik miktarına farkındalık getirirken, sürdürülebilirlik kavramını yeniden markalaştırıp daha ulaşılabilir ve “havalı”bir hale getirmek olduğunu açıklamıştır.

Institute of Scrap Recycling Industries’e göre (ISRI), 2004 ve 2014 yılları arası evrensel plastik üretiminin 225 milyon tondan 311 milyon tona yükselmiştir.

Aynı zamanda bir Eurostat araştırması da bu aynı dönem boyunca Avrupa’da üretilen atıkların sadece %36’sının dönüştürüldüğünü göstermiştir.

En yüksek geri dönüşüm oranlı Avrupa ülkesi Belçika, atıklarının %73.9’ unu yeniden kullanıyor.

de Neuborg, onunki gibi projelerin durumu tamamen değiştirmeyeceğinin farkındayken, çevre için daha aydınlık bir geleceği ateşleyen “hareket başlatanlar’’ olarak etkileyebileceklerine inanıyor.

https://twitter.com/w_r_yuma/status/900970449168850945/photo/1

Kaynak: Euronews