Yeni albümünü “halk sponsorluğu” ile çıkartacak olan Praksis Müzik Topluluğu, dayanışma çağrısında bulundu. İzmir, İstanbul, Ankara, Adana ve Eskişehir’deki birçok işletme ve kurumda şimdiden dayanışma kavanozları konuldu.

Van’dan Tekirdağ’a, Ordu’dan Antalya’ya kadar onlarca il, mahalle, köy, kasaba gezerek 500’e yakın konser veren Praksis, şimdiye kadar tüm şarkılarını “copy-left” yaptı, ticarileştirme dışında her türlü kullanıma açık bıraktı. Direniş çadırlarını, mitingleri ve direnişleri ezgileri ile ısıtan Praksis, 2014 yılında “Sokaklarda İsyan Var” albümüyle başlattıkları yolculuğa bu yıl içinde çocuklar için çocuklar ile birlikte ürettiği “Gökyüzü Kimin” albümünü bu yıl yayınladı. Praksis’in serüveni yeni yılda “Kavga Devam Ediyor” albümü ile devam edecek.

Praksis, yeni albümü için ise bambaşka bir metot izliyor. #halksponsorlugu hastag’i ile sosyal medya üzerinden çağrı yapan Praksis, yeni albümü hep birlikte çıkarmak için dayanışma çağrısında bulundu. Kısa sürede büyüyen kampanya ile şimdiden önemli bir yol kat edildi. Halk sponsorluğu konusunun yaygınlaşması ve diğer sanatçıların da kullanması için yeni bir logo tasarladı. Praksis, işletmelere ve kurumlara konulan dayanışma kavanozları ile arttırılması için çağrıda bulundu.

Praksis, sizlere seslendi:

“Bu albüm hepimizin ortak toplumsal ihtiyacı olan şarkıları içeriyor. Şarkıların hepsi eylemlerin, mitinglerin, sokakların ve insanların süzgecinden geçerek albüme taşındı. Dolayısıyla ne mutlu ki, kolektif üretimimizin sınırları genişledi. Bu albüm için hiçbir şirket ile görüşmedik, gerek yakın çevremiz gerek yeni tanıştıklarımız tarafından önerilen “sponsor niye almıyorsunuz, bak hiçbir şeye karışmıyorlar” ya da “şu albümü şöyle iyi bir firmadan çıkarsanız” türünden önerilerin hiçbirine kulak asmadık! Şimdi bu albümün maddi yükünü beraber çekeceğiz. Yine tüm şarkılar CopyLeft; hepsi bizim, hepimizin.”

Praksis ile dayanışmak isteyenler [email protected] adresine e-mail atabilirler.

Hazırlayan: Merve Karagöz-İzmir