Okuma süresi: 2 dakika

Yaşam alanınızı doğal malzemelerden inşa etmenin maliyeti dışında farklı getirileri de olduğunu söylesek ne düşünürdünüz?

Yeryüzü evleri, toprağı bir izolasyon malzemesi amacıyla kullanıyor. Aynı zamanda da yağmur suyunu biriktirme işlevi de sağlıyor. Bu izolasyon tipi sayesinde ısı giderlerini en düşük maliyette tutabilirsiniz. Belki de ısı gideri adında bir derdiniz bile olmayabilir. Tabii ki yeryüzü evinikendiniz inşa ettiğinizzaman fiyat düşüklüğünün yanında inşa etme becerilerinizin de devreye girmesi gerekiyor.

Florida merkezli Green Magic Homes firması ise inşa etme sorununa güzel bir çözüm geliştirmiş. Tasarladıkları prefabrik yeryüzü evi sayesinde basitçe matkap kullanmayı bilen bir kişi bile kendi evini rahatlıkla inşa edebilir. Bu çevre dostuSihirli Yeşil Ev kapınızın önüne adeta bir IKEA kutusunun içindeymiş gibi geliyor. Yapmanız gereken tek şey yönelgeleri takip edip birkaç delik delerek kendi yeryüzü evinizi inşa etmek. Inhabitat‘ın haberine göre ev, elektrik ve su tesisatı kurabilmenize de olanak verecek bir biçimde tasarlanmış. Dış kısmı ise tamamen su geçirmez malzemeden üretilmiş.

Prefabrik dış duvar panelleri, toprak ile örtülebilir bir tasarıma sahip. Bu sayede bitkiler, evinizin dış duvarlarında rahatlıkla hayat bulabiliyorlar. Geleneksel yeryüzü evleri tamamen toprak ile inşa edilmesine karşın, bu geliştirilmiş model toprağın evin dış duvarlarını tam anlamıuyla sarmalamasına olanak sağlıyor.

Maliyeti 10 bin dolar

Eklenebilir modüler özelliği sayesinde tek odalı bir yeryüzü evinden tutun da bir yeryüzü malikânesi dahi inşa edebilirsiniz. Bu özellik zaman içerisinde yaşam alanınızı istekleriniz doğrultusunda genişletmenize imkân tanıyor. 40 metrekarelik bir odayı inşa etmenin maliyeti ise ortalama 10 bin dolarlık bir ücrete mal oluyor. Green Magic Homes firması ayrıca yine aynı mühendisliğin ürünü olan çardakları da üretiyor. Daha az pratik ve el yapımından daha maliyetli olmasına karşın açık alanlarda rahatlıkla kullanılabilecek bir ürün.

Yeşil Büyülü Ev şehir yaşamından uzaklaşmak isteyip elinden fazla inşaat işi gelmeyen bireyler için uygun bir fikir gibi gözüküyor. Ayrıca tasarımını dikkatlice yaptığınız vakit, kendi küçük Hobbit Evinizde yaşıyor olma imkanını da oluşturabilirsiniz.

Kaynak: The Plaid Zebra, Inhabitat, Green Magic Homes