Okuma süresi: < 1 dakika

Gediz Üniversitesi’ndeki Türkiyeli bilim insanları yenilenebilir enerjide önemli bir gelişmeye imza attı. Araştırmacılar nanoteknoloji yöntemiyle esnek güneş panelleri üretti.

Yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalar dünya çapında hızla ilerlerken bir atılım da Türkiye’deki Gediz Üniversitesi’nden geldi. Araştırmacılar gelecek dönemde güneş enerjisinin kullanım alanını genişletecek bir çalışma yaparak esnek güneş panelleri üretti. Ekip, İsviçreli bilim insanlarıyla çalışmayı geliştirmeyi planlıyor.

Esnek Güneş Paneli Gediz 1

Sözcü’nün haberine göre, Gediz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Yavuz Bayam ve araştırma ekibi, TÜBİTAK desteğiyle bir ilke imza attı. Ses dalgaları kullanılarak nanoteknoloji yöntemiyle esnek güneş panelleri üretildi.

Oldukça hafif olan yarı şeffaf güneş panelleri, düşük maliyetli olmasıyla yenilenebilir enerjide önemli bir adım olacak.

Yavuz Bayram

Araştırma hakkında açıklamalarda bulunan araştırma sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Yavuz Bayram, “Şu an kullanılan silikon paneller ağırlığı nedeniyle her yere uygulanamıyor. Bizim ürettiğimiz paneller ise esnekliği ve kağıt kadar hafif ağırlığıyla bu soruna kalıcı çözüm getiriyor, istenen her yüzeye kolayca monte edilebilecek. Aynı zamanda düşük maliyetli olacak. Taşıdığı bu avantajlarla güneşten daha çok elektrik üretilmesini ve yenilebilir enerji sektörüne ciddi katkı sağlamasını bekliyoruz” dedi.

Hazırlayan:Burak Avşar