Okuma süresi: 3 dakika

Patti Smith, küçük bir kız çocuğuyken kelimelerde özgürlük buluyordu. Önceleri uyumadan önce etmesi gereken duayı değiştirip Tanrı’ya söyleyeceği şeylerin kendi kelimeleri olabilmesi için annesinden izin aldı; sonraları ise okuma yazma öğrenmesiyle kelimelerin onu nerelere uçurabileceğinin tadına kitaplarda bakan Patti Smith’in en sevdiği kitapların Türkçe çevirilerinin en iyi baskılarının önsözlerini ve çevirmenlerini de göz önünde bulundurarak bir derlemesini yaptık. Satış linklerini de dahil ettiğimiz bu listenin okurlarımıza okuma ilhamı getirmesini dileriz.

“Kitaba vurulmuştum” diye yazıyor Patti Smith, vurulduğum kitabı Çoluk Çocuk‘ta. “Hepsini okumak için can atıyordum ve okuduklarım bende yeni arzular doğuruyordu.”

Patti, Louisa May Alcott’un Küçük Kadınlar kitabındaki tomboy (erkeksi kız) yazar Jo’yu kendine rol model yapmıştı. “O bana yeni bir hedef için cesaret verdi,” diyor Patti, “ve çok yakında yeni hikayeler oluşturuyor; kardeşlerime bunları okuyordum.” Artık genç bir kadın olduğunda ise ona ilham veren, bir şair ve punk şarkıcısı kimliğini oluşturmasına yardım eden Fransız sembolistlerinden Charles Baudelaire ve Arthur Rimbaudyu keşfediyor.

Patti-Smith-Portrait-Sess-005
Kaynak: The Guardian

 

Rock’n Roll müzisyeni olarak tanınmasının ve ününün bu sıfatla yürümesinin yanı sıra, kendini daha çok bir kitapsever, kitaplarla içli dışlı bir sanatçı olarak tanımlamayı yeğledi. Vertigo’ya göre Patti Smith, en sevdiği kitapların listesini 2008’deki Uluslararası Melbourne Sanat Festivali’ne katılımı sırasına denk gelen bir zamanda yayınladı.

We are all capulchu (Hepimiz Çapulcuyuz.) Patti Smith'ten Gezi Parkı Direnişine Destek
We are all capulchu (Hepimiz Çapulcuyuz.) Patti Smith’ten Gezi Parkı Direnişine Destek

İşte o tadından yenmez liste:

Patti Smith ve William S. Burroughs
Patti Smith ve William S. Burroughs. Patti Smith gençken Burroughs ona iyi bir isim yapmasını ve bu ismi temiz tutmasını tembihlemişti. Taviz vermemesini; Çok para kazanmaktan ya da çok başarılı olmaktan korkmamasını; her zaman iyi iş çıkarmasını, doğru seçimlerin ardından gitmesini ve yaptığı işi savunmasını söyledi. İyi bir isim yaptıktan sonra zaten isminin onun kefili olacağını söylemişti.

*Türkçe çevirilerini bulamadığım kitaplar.

Listenin İngilizce hali için Open Culture‘a meyledin dostlar.