Okuma süresi: 2 dakika

70’li yılların sonuna doğru reggea müziğinin tanınırlığı gün geçtikçe artarken, Kanadalı fotoğraf sanatçısı Beth Lesser, tabiri caizse tavşanın inine giriyor ve 1981 yılı Kingston’ının hafif sisli sokaklarında başı dönmüş bir halde dolaşmaya başlıyor. O zamanlar dans salonlarının altın çağ yaşadığı zamanlar, Rastafarianizm Jamaika’da yeni yeni filizlenmeye başlamış ve müzik kültürü DJ’ler ve rapçilerin etkisiyle tam gaz yola devam ediyor.

“Müzik her yerdeydi” diyor Beth. “Müzikli dans gecelerinin kayıtları alınmış, eskimiş karışık kasetlerden ve bant kayıtlarından yayınlanan müzik otobüslerde, taksilerde duyuluyor; yüksek ve tiz ses restoranlardan, dükkânlardan sokaklara taşıyordu.”

Beth bundan sonraki on yıl boyunca bölgeye gidip geldi ve hâlâ göreceli olarak gizemini koruyan bu yaşantıyı belgelemeye çalıştı. Canlı dansların ve kayıt stüdyolarının binlerce fotoğrafını çekti. Bütün bu süreç boyunca da 80’li yıllarda çalışacağı Reggae Quarterly adlı dergiyi çıkarmaya başladı.

Çizgili yelekler ve devrik şapkalarla birlikte müziğe ait fırtınalı görüntülerin olduğu sergisi hâlâ Londra’daki KK Outlet’te sergilenmekte. Daha önceden de 2008 yılında, Beth’in kapsamlı çalışmalarının bulunduğu Dance Hall: The Rise of Dance Hall Culture adlı kitabı yayımlanmıştı ama yine de sergi, onun en iyi işlerini çok daha yakından görmek için büyük bir fırsat.

Reggae ve dans kulturu 8

“Tüm isteğim zamanında çok ünlü olan tüm bu sanatçıların unutulmaması” diyor Beth.

Reggae ve dans kulturu 6

“80’lerin ruhu hâlâ canlı.”

Reggae ve dans kulturu 1

O bölgede olanlar From Roots to Dancehall sergisini 30 Ocak’a kadar KK Outlet’te gezebilir.

Reggae ve dans kulturu 2

Reggae ve dans kulturu 7 Reggae ve dans kulturu 6 Reggae ve dans kulturu 5 Reggae ve dans kulturu 4 Reggae ve dans kulturu 3

Reggae ve dans kulturu 9

Kaynak: It’s Nice that