“Bu akşam sizlere asıl söylemek istediğim şey minnettarlıktır. Eğer kendinden çok daha güçlü bir düşmana karşı savaş veriyorsan ve varlığından bir haber olduğun bir arkadaşın sana el uzatıyorsa işte bu dünyadaki en güzel duygudur.”

Tam da şu an içinde bulunduğumuz durumları ele alan, gerçek bir dayanışmayı ve birlikte direnişi son derece naif işleyen Pride, eşcinsellerin, devlet politikaları altında ezilen madenci işçilere desteklerini konu edinmektedir. İzlerken bir hayli tanıdık duyguyla rastlaşabilirsiniz. Çevrenizde karşılaştığınız birçok insanı bu filmde bulabilirsiniz.

renlerin ahenkle dayanismasi pride 3

Renklerin ahenkle dayanışması

Yaşamsal farklılıklarına rağmen, aynı amaç uğruna omuz omuza gelen insanların birbirlerinden aslında hiç de farklı olmadıklarını fark etmelerini ve “Birlikte bir direniş nasıl örülür?ü görüyoruz filmde.

Şahsen tanıdığım, tanımadığım, kendini kalıplara sokmuş tüm insanları toplayıp izlettirmek istiyorum. Renklerin ahenkle dayanışmasını herkes görsün istiyorum.

O kadar gerçek, samimi, umut dolu ve bir o kadar direngen. “Dünyanın tüm ezilenleri birleşin” in vücut bulmuş hali.

Baştan aşağı etkileyici sahneleri. Hangisini şuraya kelimelendirsem spoiler olacakmış gibi. Ama şunu söyleyebilirim sanırım.

İzledikten sonra muhtemelen siz deLesbians and gays support the miners (LGSM) sempatizanı haline geleceksiniz.

Şu sahneyi de şuraya bırakayım.

Gökkuşağı ve dayanışmayla…