11 Temmuz 1995. Dünya bir leke daha ekledi tarihine, itinayla. Bir daha uyanamayacak bebekler kimlikleri tespit edilemesin diye parçalara ayrılan ebeveynleri ile birlikte gömüldü. Srebrenitsa’daki katliamda binlerce insan öldürüldü, tecavüze uğradı. Çocukların acı dolu anıları büyüdü geçen 20 yılda: Çocukları küçük kurşunla öldürüyorlar değil mi anne?

Acının 20’nci yılı Srebrenitsa’da bir tören düzenlendi. Anmada Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic protesto edildi. Anıta çelenk bırakırken ıslık vs sloganlarla protesto edilen Vucic, korumaları ile alandan ayrılmak zorunda kaldı.

Srebrenitsa’nın 20. yılında anma etkinliklerine katılan Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic, etkinlik sırasında saldırıya uğradı. (Görsel: W Top)

Güvenli bölge…

Uluslararası Adalet Divanı Srebrenitsa’yı 2007’de soykırım kabul etti ancak soykırımın sorumluluğu Sırbistan’a yüklenmedi.

Katliamdan sorumlu isimler ise doğru düzgün cezalandırılmıyor. Hâlâ yargılanan, müebbet alan, suçsuz olduğunu iddia eden ve bir de 18 yıla mahkum edilmiş kişiler katliamda yalnız değillerdi! Birleşmiş milletlerin Güvenli bölge belirlediği alanda iki gün içinde gerçekleştirilen soykırım organizasyonu binlerce insanın canını ve bütün yaşantısını gasp ederken herkes öylece baktı.

Katledilen 8 bin 372 kişi için anma etkinliklerinde mum yakıldı. (Fotoğraf: Reuters)
Katledilen 8 bin 372 kişi için anma etkinliklerinde mum yakıldı. (Fotoğraf: Reuters)

“Sorumluluk” ve “Soykırım” sözleriyle protesto edilen Vucic’in 1995’te sarf ettiği “Öldürülen her bir Sırp için 100 Müslüman öldüreceğiz” sözünün yer aldığı bir pankart da dikkat çekiciydi.

"Her öldürülen 1 Sırp için 100 Müslüman öldüreceğiz" yazılı pankart
“Öldürülen her bir Sırp için 100 Müslüman öldüreceğiz” yazılı pankart