Ana SayfaDuyurular & EtkinliklerRIBA Uluslararası Ödülü’nün sahibi olmak için yarışacak 30 bina

RIBA Uluslararası Ödülü’nün sahibi olmak için yarışacak 30 bina

-

Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü (RIBA), yeni uluslararası mimarlık ödülü için yarışacak 30 binayı duyurdu. 

Aralarında Türkiye’den EAA – Emre Arolat Architecture’a ait Sancaklar Camii projesinin de yer aldığı, RIBA Uluslararası Ödülü’nün sahibi olmak için yarışacak 30 bina, bu yaz RIBA jüri üyeleri tarafından ziyaret edilecek. Ziyaret edilecek olan binalar, Çin, Kolombiya, İrlanda ve Azerbaycan gibi farklı ülkelere ait projeleri kapsıyor.

Öncelikle en iyi 20 binanın belirleneceği yarışmada, daha sonra Büyük Jüri tarafından sonbaharda ziyaret edilecek 6 finalist seçilecek. Mimarlık alanında uluslararası başarı standartlarını belirleyen yarışmayı, dünyaca ünlü mimar Lord Richard Rogers liderliğindeki uzman bir panel değerlendirecek.

Yüzlerce başvuru arasından seçilen binalar, boyutları ve bütçeleri açısından farklılık gösteriyor. Binalar, büyük kentsel altyapı hizmetlerinden, özel konut projelerine; kültürel yapılardan kentsel projelere, akademik binalardan ibadet yerlerine kadar birçok farklı türü kapsıyor.

RIBA Uluslararası Ödülü, yılın en kayda değer ve ilham verici binasına ödüllendirecek. Kazanan bina, görsel etkileyiciliğinin yanı sıra, hem yaratıcı düşüncenin ve mükemmel mimarinin örneği olabilmesi, hem de kullanıcılarına ve fiziksel çevresine sağladığı katkı ile değerlendirilecek. RIBA tarafından düzenlenen diğer ödüllerin aksine, RIBA Uluslararası Ödülü tüm dünyadaki kalifiye mimarların başvurularına açık. 50 farklı ülkeden başvurunun alındığı yarışmada, jüri üyeleri 20’den fazla ülkeye ait 30 binayı ziyaret etmek üzere seçti. Kazanan ismin Aralık 2016’da açıklanacağı RIBA Uluslararası Ödülü’nün, Lord Richard Rogers tarafından yönetilen Büyük Jüri ekibine, ödüllü mimarlık ofisi Todd Williams Billie Tsien Architects | Partners’ın kurucu ortağı Billie Tsien katıldı. Tsien’e eşlik edecek olan diğer jüri üyeleri ise; NLÉ kurucusu ve başkanı Kunlé Adeyemi, Pennsylvania Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Marilyn Jordan Taylor FAIA, ve Gumuchdjian Architects kurucusu RIBA Ödülleri Başkanı Philip Gumuchdjian. 

RIBA Başkanı Jane Duncan şu yorumda bulundu: “RIBA Uluslararası Ödülü’nün ilk senesinde, gördüğümüz ilgiden ve dünyanın her yerinden gelen fevkalade başvurulardan çok memnun kaldık. Dünyanın neresinde olursa olsun, muhteşem bir mimari yapının gücünün ve değerinin yarışmacılar ve jüri tarafından nasıl görüldüğüne şahit olmak çok heyecan verici olacak.”

TWBTA Kurucu Partneri Billie Tsien, jüriye katılması ile ilgili olarak konuştu: 

“Ödüle aday olan işleri değerlendirecek olmak büyük bir onur ve sorumluluk. Benim için kişisel olarak en önemli noktalardan biri ise, projeleri hem estetik hem de yapıldığı değerler sistemi içinde bir bütün olarak görebilecek olmam.”

RIBA
Ziyaret edilecek binaların listesi

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 

SON YAZILAR

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...
Sevcan Karadağ
Sevcan Karadağ
Vegan Sosyalist

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol