Okuma süresi: < 1 dakika

İstanbul Riva Deresi’nde, ölü sazan balıklarının nedeni bilinmeyen bir şekilde her geçen gün artarak su yüzüne çıktığı görüldü.

Beykoz’a bağlı Bozhane, Öğümce, Göllü, Paşamandıra ve Çayağızı köylerinde görülen bu çevre felaketine tanıklık eden çevre sakinleri bu boyutta balık ölümlerini ilk kez gördüklerini söylüyorlar. Riva Deresi kıyısında yaşayan köylüler bu duruma isyan ederek, bölgedeki fabrikaların kimyasal atıklarının gizlice Riva Deresi’ne boşaltıldığını öne sürerek, balık ölümlerinin nedeninin buna bağlı olduğunu düşünüyorlar.

Bölgede 60 yıldır balıkçılık yapan Şeref Cesur, “Küçük yaştan beri bu derede, hem balık tutarız hem yüzeriz. Susuz kaldığımız zaman suyunu içerdik” şeklinde konuştu. Cesur, Ömerli bölgesine fabrikalar kurulduğundan bu yana, havuzlarda biriktirilen kimyasalların tankerlerle gizlice dereye boşaltıldığını iddia etti. Bölgedeki balık ölümlerinin bir haftadır devam ettiğini söyleyen Öğümce Köyü muhtarı Sıtkı İlter de, “Tahminimiz fabrikaların atıkları, zehirli maddeler balıkları öldürüyor” dedi. İlter konu hakkında bütün mercilere başvurduklarını da sözlerine ekledi.

Derenin çevresinde yaşayanların anlattıklarına göre benzer balık ölümleri önceki senelerde de gözlenmesine rağmen, bu boyutta ölümlere ilk kez tanık olunuyor. 

Kaynak: Radikal, Cumhuriyet
Başlık Görseli: Wikimedia