Okuma süresi: 2 dakika

Hindistan ve Pakistan’da çok güzel yeni bir akım gitgide büyüyor. Düğünlerden ve restoranlardan artan yiyecekleri toplayıp, imkânı az olan aç insanlara dağıtan gönüllüler, Robin Hood Ordusu olarak anılıyor. 

Geçen Ağustos’ta altı Hintli’den oluşan bir grup, Yeni Delhi sokaklarını tek bir amaçla dolaşmaya başladı. Evsizlerin aç kalmaması için bir araya gelen grup bir gecede bütün restoranları gezerek, satın alınmamış yiyeceklere talip oldular. Topladıkları yiyecekleri tekrar paketledikten sonra, şehir sokaklarında uyuyan 100’den fazla insanın o gece karnını doyurdular.

Kuruculardan 27 yaşındaki Neel Ghose için bu bir uyanma çağrısıydı. Arkadaşlar, aynı okuldan insanlar ve birbirine tamamen yabancı kişiler gitgide gruba katılmaya başlayınca, Robin Hood Ordusu çığ gibi büyümeye başladı.

Hareketin kurucularından Ghose ve Anand Sinha (27), Portekiz’de bulunan benzer organizasyon Refood International‘dan esinlendiklerini belirtiyor. Her bölgeye ayrı ekip kurarak yerel çalışmayı benimsemişler. Hindistan gibi kalabalık ve gelişmekte olan bir ülkede böyle bir adıma gerçekten çok ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor Ghose ve Sinha. 

Robin Hood Ordusu
Robin Hood Ordusu yiyecekleri şehre dağıtmak üzere hazırlıyor.

 

Sosyal medyada tanıtılmasının artından ivme kazanan topluluk, Haydarabad, Kalküta ve Mumbai’nin de dahil olduğu 13 şehre yayılarak 500’ün üzerinde gönüllü toplamış. Nisan ayında, komşu ülke Pakistan’a da yayılan hareket Karaçi ve Lahor’dan gönüllülerle destekleniyor.

Robin Hood Ordusu 2

Robin Hood Ordusu, küçük takımlar halinde çalışıyor ve her bölgede organizasyon ve dağıtımı planlayan deneyimli biri bulunuyor. Topluluğun çoğunluğu gençlerden oluşuyor. Küçük yerleşim yerlerinde yaşayanlara, böyle bir yardımlaşma ağını nasıl kurabilecekleri gösteriliyor. Böylece hareket, toplumsal bir yapı ve her yeri kapsayan bir ağa dönüşüyor.

Yeni Delhi’nin sadece bir semtinde bile 30 restoran harekete destek veriyor. Üstelik sadece artan yiyecekleri vermekle kalmıyorlar, bazen dağıtım için özel yemek pişiriyorlar.

Haydarabad’da sadece bir düğünün artıklarıyla dört kişilik bir ekip, 970 insanın karnını doyurmayı başarabilmiş. Hindistan’daki düğünlerin çok şatafatlı ve kalabalık olduğunu duymuşsunuzdur. Tahmini olarak bir düğün sezonunda Hindistan’da 7 milyon düğün yapılmaktadır ve her birinden artan yiyecekler toplanıldığında, yaklaşık olarak 1.6 milyar pound değerinde yiyecek elde etmek mümkündür.

Robin Hood Ordusu Hindistan 2
Robin Hood olun. İstediğiniz şeyi, istediğiniz yere, istediğiniz zaman dağıtın.

Şimdilik haftada 5 bin insanın karnını doyuran altın kalpli insanlar ordusunun, ilerleyen zamanlarda çok daha fazla büyümesi bekleniyor. Hatta bütün kıtaya bu geleneği yaymak istiyorlar. Bizde de bu topluluğa benzer bir “ÇerÇöp Çorbacılar” oluşumu var, belki bizim Robin Hood’larımız da onlardır kim bilir?

ÇerÇöp Çorbacılar Facebook sayfası için tıklayınız. İsrafı önlemek için kurulmuş ve ekolojik değerlere saygılı olmayı ilke edinmiş topluluğa siz de gönül verebilirsiniz.

Kaynak: The Guardian