2015 yılında tarz ve tür ayrımına girmeden, nitelikle, özgün ve yaratıcı her sese önyargısızca kapılarını açmış, müzik merkezli bir sanat kolektifi olarak kurulan Robonima ile henüz tanışmadıysanız ve böyle bir girişimciliğin eksikliğini çekiyorsanız bu yazımız tam da size göre.

Kendi içinde büyüttüğü kolektif ruh, konser, parti, festival, fanzin, sergi, kısacası müziğin ve kolektif işlerin dokunduğu her alanı kendi çatısı altında birleştirmeyi hedefleyen Robonima Plak Şirketi’nden şu ana kadar üç adet kayıt yayınlandı.

2015 yılı içerisinde bonuslarla birlikte 32 şarkının yer aldığı, kapak tasarımının Plaj ekibinden Büşra Üzgün’e ait olduğu Robotape 1.0 dinleyiciler ile buluşturuldu. İnternet üzerinden dinlemeye açılan projenin Robotape 1.0 adlı ilk baskısında KAOSMOS, Thug Rhinos, Re’em, Bigeira Eternelle, SiyaSiyaBend, Afrodeo, Oraan, GHOST EYE, GraNerd, 9VSS, Nokz, Adult Monkey, Electric Blue, Meczup, Haossaa, 2/5BZ, Robotik Hayaller, Masterbation Zone, BEEATSZ, Voodoocoder, Gramafonia, Barbar Konan, Komadub, Agency, Nodul, Teenage Nerd Prostitution, Muzika Retorika, Camphor, Acid Work, ZS ZS, Cinuty, Geiger & -ki gibi birbirinden farklı isimler yer alıyor.

2015 yılından 2016’ya doğru ilerlediğimizde Robonima’dan yayınlanan iki adet farklı türde kayıt ise hemen dikkatimizi çekiyor. Çağrı Yalkın’ın türler arasında gezintiye çıktığı Tesir‘in kapağını Bilal Geliç’in yaptığı, Bacak Bacak Üstüne Atan Şarkılar isimli albümü Robonima etiketiyle yayınlandı. Bunun üzerine söz verdiği gibi çeşitlilik konusunda vites attıran Robonima’nın son konuğu ise 1998, Antalya çıkışlı Trip Hop/Downtempo/Electronica türlerinde müzik icra eden Nokz oldu. Kayıtları Antalya’da tamamlanan, prodüktörlüğü yine sanatçının kendisine ait olan, düzenlemelerini Gökalp Ergeçen’in, kapağını ise Doruk Ekelik’in yaptığı West Coast Wave başlığını taşıyan Nokz‘un albümünü alternatif işler seven her müziksevere öneriyoruz.

https://soundcloud.com/bewitched-as-dark/moonlight-ceremony

Babylon Bomonti’de gerçekleşen Demonation Festival‘de de kendisine yer bulan Önder Kılınç’ın, Rafet Arslan ve ismi geçen sanatçıların emekleriyle parça bütün ilişkisi mantığıyla oluşturduğu Robonima kolektifi, ilerleyen günlerde fazlasıyla ses getireceğe benziyor. Kendisinin de müzisyen olmasından dolayı müzikten ve müzisyenin halinden anlayan Önder Kılınç’ın şu an hali hazırda üç adet kayıtın yayınlandığı kolektifinden “Durmak yok, yola devam” mantığıyla yeni yayınlanacak işlerin de müjdesini alıyoruz.

https://soundcloud.com/electric-blue-music/the-horn

Doom Metal, Drone ve bolca synth sentezli türde işler üreten Ankara çıkışlı Cinuty‘nin projesi olan Wedding Demo, plak şirketinin şu an için üzerinde çalıştığı diğer işlerden. Önümüzdeki aylarda alternatif müzik için bayağı ilgi çekici işlerin yer alacağı Robonima’dan yayınlanan kayıtları hiç vakit kaybetmeden dinlemek istiyorsanız sizi Robonima’nın Bandcamp hesabına davet ediyoruz.

Yaşadığımız kısır müzikal dönemde imdadımıza çölde yer alan bir vaha gibi yetişen Robonima’nın müzikal işleri hakkındaki bilgileri daha yakından takip etmek istiyorsanız sizi kolektifin Twitter, Facebook ve internet sitesine yönlendiriyoruz. Uzun soluklu olmasını dilediğimiz bu yaratıcı ve tam da ihtiyacımız olan kolektifin işleri umuyoruz ki ilerleyen aylarda biz müzikseverlere konser, parti ve sergi olarak geri döner.