Ana SayfaEkolojiKentleşmeRomanya’da harika proje: "Okursanız para ödemezsiniz"

Romanya’da harika proje: “Okursanız para ödemezsiniz”

-

Victor Miron, Romanya’da Cluj şehrinde yaşıyor. Uzun uğraşları sonucu Belediye Başkanı Emil Boc’u, kitap okuyan yolculardan yolculukları için para almama konusunda ikna etti.

Romanya’da harika proje ‘’Okursanız para ödemezsiniz’’ 2Proje amacının “Daha çok kişiyi kitap okumaya teşvik etmek” olduğunu söyleyen Victor Miron, birini kitap okumadığı için eleştirmektense kitap okuyanları ödüllendirmenin daha önemli olduğu görüşünde.

Miron, bir yıl boyunca uğraştığı “Okursanız para ödemezsiniz” başlıklı kitap okuyanlar için ücretsiz yolculuk projesini geçtiğimiz aylarda gerçekleştirmeyi başardı. Proje, 4-7 Haziran tarihleri arasında hayata geçti. Bu tarihler arasında Romanya’nın Cluj-Napoca ilinde, otobüste kitap okuyan vatandaşlar ücretsiz seyahat edebildi.

Victor Miron bu güzel projeyi şöyle özetliyor: “Aklıma toplu taşıma araçlarında kitap okuyan insanlardan ücret alınmaması gibi bir fikir geldi. Belediye başkanımız Facebook sayfasında bunu duyurduğunda çok güzel tepkiler aldık. Sonuç olarak; bir yıllık çabalarım sonuç buldu ve 4-7 Haziran arası otobüslerde kitap okuyan insanlar ücretsiz seyahat etti. Ben kitap okumayı teşvik etmenin en iyi yolunun kitap okumadığı için eleştirmek yerine, okuduğu için ödüllendirme olarak görüyorum.”

Romanya’da harika proje ‘’Okursanız para ödemezsiniz’’ 4 Miron’un kitap okumakla ilgili diğer projeleri arasında, Facebook profil fotoğraflarının kitaplı olmasını öngören Bookface de yer alıyor. Bookface projesine katılan kişiler, belli mağaza ve restoranlardan indirim alabiliyor.

Romanya’da harika proje ‘’Okursanız para ödemezsiniz’’ 1

Kitap okumaya teşvikle ilgili bir diğer projesi ise 23 Nisan Dünya Kitap Günü’nde, yerel botanik bahçelere girişin ücretsiz olması.

Miron ve arkadaşları bu aralar Facebook CEO’su Mark Zuckerbeg’i Bookface kampanyasına katılması için ikna etmeye çalışıyor.

Romanya’da harika proje ‘’Okursanız para ödemezsiniz’’ 3

SON YAZILAR

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Bir depremin anatomisi: 1755 Lizbon Depremi

1 Kasım 1755 günü saat 9.40'ta, Avrupa’nın en büyük dördüncü kenti Lizbon’un neredeysetüm yerleşim alanlarını kullanılmaz hale getiren, Richter ölçeğine göre 8.5-9 şiddetinde bir deprem...

Şehir Plancıları “yeni yüzyılda planlama yapmaya, kentsel yaşamı dönüştürmeye” çağırıyor

Şehir Plancıları Odası (ŞPO), şehir plancıları başta olmak üzere tüm yurttaşları, 8 Kasım 2023 tarihinde Ankara'da, yeni yüzyılda planlama teması ile gerçekleştirilecek Dünya Şehircilik Günü...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol