Victor Miron, Romanya’da Cluj şehrinde yaşıyor. Uzun uğraşları sonucu Belediye Başkanı Emil Boc’u, kitap okuyan yolculardan yolculukları için para almama konusunda ikna etti.

Romanya’da harika proje ‘’Okursanız para ödemezsiniz’’ 2Proje amacının “Daha çok kişiyi kitap okumaya teşvik etmek” olduğunu söyleyen Victor Miron, birini kitap okumadığı için eleştirmektense kitap okuyanları ödüllendirmenin daha önemli olduğu görüşünde.

Miron, bir yıl boyunca uğraştığı “Okursanız para ödemezsiniz” başlıklı kitap okuyanlar için ücretsiz yolculuk projesini geçtiğimiz aylarda gerçekleştirmeyi başardı. Proje, 4-7 Haziran tarihleri arasında hayata geçti. Bu tarihler arasında Romanya’nın Cluj-Napoca ilinde, otobüste kitap okuyan vatandaşlar ücretsiz seyahat edebildi.

Victor Miron bu güzel projeyi şöyle özetliyor: “Aklıma toplu taşıma araçlarında kitap okuyan insanlardan ücret alınmaması gibi bir fikir geldi. Belediye başkanımız Facebook sayfasında bunu duyurduğunda çok güzel tepkiler aldık. Sonuç olarak; bir yıllık çabalarım sonuç buldu ve 4-7 Haziran arası otobüslerde kitap okuyan insanlar ücretsiz seyahat etti. Ben kitap okumayı teşvik etmenin en iyi yolunun kitap okumadığı için eleştirmek yerine, okuduğu için ödüllendirme olarak görüyorum.”

Romanya’da harika proje ‘’Okursanız para ödemezsiniz’’ 4 Miron’un kitap okumakla ilgili diğer projeleri arasında, Facebook profil fotoğraflarının kitaplı olmasını öngören Bookface de yer alıyor. Bookface projesine katılan kişiler, belli mağaza ve restoranlardan indirim alabiliyor.

Romanya’da harika proje ‘’Okursanız para ödemezsiniz’’ 1

Kitap okumaya teşvikle ilgili bir diğer projesi ise 23 Nisan Dünya Kitap Günü’nde, yerel botanik bahçelere girişin ücretsiz olması.

Miron ve arkadaşları bu aralar Facebook CEO’su Mark Zuckerbeg’i Bookface kampanyasına katılması için ikna etmeye çalışıyor.

Romanya’da harika proje ‘’Okursanız para ödemezsiniz’’ 3