Ana SayfaEkolojiDoğaSamistal Yaylası'na rahat yok: Hukuksal sürece rağmen dozerle çalışmalar başladı

Samistal Yaylası’na rahat yok: Hukuksal sürece rağmen dozerle çalışmalar başladı

-

Kabus devam ediyor; Yeşil Yol Projesi’nin Fırtına Vadisi’ndeki ısrarcı inşa çalışmaları dün gece yarısı dozerler ve jandarma ile tekrar başladı. Hem de hukuksal mücadele devam ederken, kimseyi dinlemeden.

yeşilyolafişFırtına Vadisi’nde tuhaf şeyler oluyor; yağmur yüklü masalsı bulutların altında kayalar yaylalardan yuvarlanıyor, çayırlara hafriyat saçılıyor, bir yanda jandarma bir yanda halk, Yeşil Yol kabusu devam ediyor…

Devam eden yargı sürecine rağmen Samistal Yayla’sında dün gece yarısı iş makineleri çok sayıda jandarma eşliğinde tekrar çalıştırıldı. Gece 04:03 sularında başlayan çalışmada jandarma tarafından koruma altına alınan yine dozerler oldu.

Halbuki Yeşil Yol Projesi’nin Fırtına Vadisi ayağında yargı süreci devam ediyordu, yerel halktan gelen çok sayıda gönüllü yaylalardan bir türlü geri çekilmeyen dozerlere karşı alanda gece gündüz nöbet tutuyordu. Yaylaların kullanımı için zaten mevcutta varolan yolların iyileştirilmesi ile “Yeşil Yol” turizm planı arasındaki fark bütün kaosa rağmen anlatılmaya çalışılıyordu.

Fırtına İnisiyatifi basın açıklaması için bu akşam, 20 Ağustos Perşembe, 19:30’da Galatasaray Meydanı’na çağırıyor. İnisiyatifin haber ve duyurularını facebook üzerinden takip edilebilir.

Yeşil Yol Proje’sinin Yasal Dayanakları Neydi?

Doğu Karadeniz’deki sekiz ilin yaylalarını birbirlerine bağlamayı hedefleyen ve yaklaşık 2 bin 600 km uzunluğunda olacağı tahmin edilen Yeşil Yol projesine Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 2014 yılında hazırladığı “Rize Doğa Turizmi Master Planı” çerçevesinde başlanmıştı. Doğu Karadeniz bölgesini bir turizm alanı olarak ele alan Yeşil Yol Proje’sini destekleyen diğer yasal dökümanlar arasında bölgedeki turizm yatırımlarının desteklenmesine yönelik teşvik ve programlarını içeren Kalkınma Bakanlığı’nın DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi) Eylem Planı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Turizm Stratejisi 2023 ve Eylem Planı 2013 yer alıyor.

yeşilyol

Hukuksal Süreç

Rize Doğa Turizmi Master Planı’na karşı çok sayıda yurttaş davası açılmış Haczane Yaylası ile Huser Yaylası’nı birbirine bağlayan yolun yapımı için yürütmeyi durdurma kararı alınırken daha yukarıda yer alan Samistal ve Kavrun Yaylaları arasındaki yolun inşasına karşı dava süreci devam etmekte idi. Yine dava sonucu olarak 1/1.000lik imar planlarının sunulmasına karar verilmişti. Devam eden hukuksal sürece, yürütmeyi durdurma kararına ve yerel halkın alandaki nöbetine rağmen iki bölgedeki inşaat araçları da yaylalardan çıkartılmamış, imar planları kamuoyuna ve davacılara sunulmamış ama nasıl olduysa davaya bakan hakimin tayini çıkıvermişti.

Yeşil Yol Nereden Geçer?

İşte bu sorunun cevabını kimse bilmiyor. Bakanlık ve ilgili yerel yönetimler dava sonucunu hiçe sayarak 1/1,000 ve 1/5,000 ölçekli imar planlarını açıklamıyor. Halbuki bu planların hazırlanması, askıya çıkması ve kamuoyuyla paylaşılması hukuksal bir zorunluluk. Şimdiye kadar kamuoyuyla paylaşılan tek rota, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Rize Doğa Turizmi Master Planı’nda geçen lejandsız, koordinatsız ve açıklamasız bir Google Maps görüntüsü. Alanda Mera Kanunu’yla önü açılan madencilik faaliyetlerinin yürütülüp yürütülmeyeceği, yaylalarda asırlardır hayvancılık yapan insanların kiracı durumuna düşüp düşmeyeceği, 2,600 km’ye kaç petrol ofisi, kaç otel,kaç restoran gerekeceği ise hayalimize kalmış.

SON YAZILAR

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol