Okuma süresi: 2 dakika

Uluslararası Af Örgütü’nün geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamaya göre insan hakları aktivisti Evdokia Romanova, Facebook’ta paylaştığı bağlantılar yüzünden Rusya’nın oldukça tartışılan “homoseksüel propaganda” yasasını ihlal etmekle suçlanıyor.

Af Örgütü’nün açıklamasına göre Romanova 26 Temmuz’da ifadesi alınmak üzere polis merkezine çağırıldı. Muhtemelen tanığı olduğu bir davayla ilgili ifadesine başvurulmak istendiğini düşünen Romanova, Rusya’nın 2014’ten beri yürürlükte olan ve reşit olmayan kimseleri LGBT ilişkilere “teşvik etmeyi” yasaklayan kanunu ihlal etmekle suçlandığını öğrendi.

Savcılar gerekçe olarak ise Romanova’nın Facebook’ta ve VKontakte adlı Rus sosyal medya ağında paylaştığı bağlantıları gösteriyor. Söz konusu bağlantılar arasında Romanova’nın da üyesi olduğu Cinsel Üreme Hakları Gençlik Koalisyonu’nun internet sitesi ve The Guardian ve BuzzFeed News’ten makaleler yer alıyor. BuzzFeed News’ten paylaşılan haberlerden biri ise Rus LGBT’li gençlerin 2015’te Saint Petersburg’da düzenlediği fotoğraf sergisiyle ilgili.

Romanova’nın The Guardian’dan paylaştığı bağlantı

Romanova sürpriz suçlamalarla ilgili BuzzFeed’e e-postayla yaptığı açıklamada, “Şok ediciydi. Böyle bir şeyin başıma gelmesini hiç beklemezdim. İfade vermeyi reddettim ve hemen avukatımı aradım” diye konuştu. Neden özellikle kendisinin suçlanmış olabileceği sorulunca da “Yüksek homofobi düzeyi nedeniyle geldiğim şehirde uluslararası insan hakları çalışmaları yaygın değil. Anlamlandıramadıkları her şey onlara göre suç” dedi.

Paylaştığı gönderilerin içeriklerinin Google Çeviri uygulaması kullanılarak çevrildiğini ve alınan sonucun doğruları tam olarak yansıtmadığını söyleyen Romanova, “Beni suçlayan insanların paylaştığım gönderilerin içeriğini anladığından bile emin değilim” diyor. Romanova 18 Eylül’de hakim karşısına çıkacak ve suçlu bulunursa 100 bin rubleye (1,750$) varan bir ceza ödemek zorunda kalacak.

Cinsel Üreme Hakları Gençlik Koalisyonu’nun geçici yönetim koordinatörü Sarah Hedges-Chou BuzzFeed’e e-postayla yaptığı açıklamada “Gençlik Koalisyonu Evdokia’nın yanındadır. Bu makaleleri ve yayınları paylaşmak yasa dışı olarak değil, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir. Bu suçlamalar bir insan hakları savunucusunu ve Rusya’daki LGBT topluluklarının uğradığı zulüm karşısında seslerini yükselten insanları susturmaya ve korkutmaya yöneliktir. Yetkililere Romanova’ya karşı yöneltilen suçlamaları düşürmeleri konusunda ısrar ediyoruz” diye konuştu.

Rusya’daki bu yasa reşit olmayan kimseler bahane edilerek aktivistlerin gözünü korkutmak ve LGBT meselelerinin medyada yer bulmasını engellemek için araç olarak kullanılıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi geçtiğimiz Haziran ayında bu yasanın uluslararası hukuku ihlal ettiği yönünde karar verse de Moskova yasayı değiştirmek için henüz hiçbir adım atmadı. Üstelik kararı bozmak için daha yüksek bir mahkemeye müracaat etti.

Kaynak: BuzzFeed News