Okuma süresi: 2 dakika

Bilim, kurgunun belini kırıp zihnimize giriyor. AI denilen bu eşsiz dünya sanırım, akrep burcundan başlayacak olan tutulma ile 49 yıl içinde libidomuzu bitirecek. El arabasıyla büyüyen Türk Gençliği ne yapsın? Under the Skin‘ı izlemiş Scarlett Johansson’dan. T-100‘ün elini gördüğümüzde ilk aklımıza ne geldi Eril Kardeşlerim? Konuya girelim yavaştan. AI ve bu tür uygulamalar için bankalarla görüşmekte fayda var çünkü gelecekte bütün para buraya gidecek gibi. Şimdiden libido emeklilik planını yaptırın derim.

Houston Üniversitesi’nden araştırmacılar, robot elin sıcak ve soğuk arasındaki farkı algılayabilmesini sağlayan yapay bir cilt görevi görebilen ve geniş bir yelpazedeki biyomedikal cihaz için yeni avantajlar sunabilecek, esneyebilir elektronikler alanında büyük bir atılım gerçekleştirdiler. Science Advances dergisinde yayımlanan çalışmada, bilim insanları, esneyebilir elektroniklerin üretilmesinde kullanılabilecek yeni bir yöntem geliştirdiler. Üstelik bu yöntem, hali hazırda var olan malzemeleri temel almasının yanı sıra sanayi üretimi için de elverişli. Araştırmacılar, yaptıkları çalışmada ilk olarak kauçuk kompozit formatında yarı-iletken geliştirdiler. Bu sayede, malzeme yaklaşık yüzde 50 oranında gerilse bile, elektronik bileşenlerin işlevselliğini kaybetmemesi sağlanıyor.

Çalışmada geliştirilen bu malzeme, herhangi bir özel mekanik yapı olmaksızın gerdirilebilme sağlayan kauçuk kompozit formattaki ilk yarı iletken olma özelliği taşıyor. Geleneksel yarı-iletken malzemeler kırılgan olduğu için, bunları esneyebilen malzemelerde kullanabilmek için karmaşık bir mekanik sisteme gereksinim duyuluyor. Yani bu sistemler, yeni keşfe kıyasla daha karmaşık, daha kararsız ve daha pahalı. Araştırmacılar keşfettikleri yeni yöntem ile bir elektronik deri ürettiler ve robot elin bir bardaki suyun sıcaklığını algılayabileceğini gösterdiler. Üretilen elektronik deri ayrıca ele gönderilen bilgisayar sinyallerini de yorumlayabildi ve sinyalleri Amerikan İşaret Dili olarak yeniden üretebildi. Aslında yapay deri, silikon temelli bir polimer olan polydimethylsiloxane (PDMS) ve küçük nano-kablolar kullanarak üretilen kompozit yarı-iletken malzemenin yalnızca bir uygulaması. Araştırmacılara göre, yumuşak, eğilebilir, gerdirilebilir ve bükülebilir malzemenin keşfi, sağlık monitörleri, tıbbi implantlar ve insan-makine ara yüzleri dahil olmak üzere giyilebilir yumuşak elektroniklerin gelecekteki gelişimini etkileyecek.

Kaynak: Houston Universty