Temiz enerji, geleceğimizi dünyaya en az zarar verecek şekilde garanti altına alır. Fransız girişimci Jérôme Michaud-Larivière, tasarladığı ağaç şeklinde rüzgar türbinleriyle hem temiz enerji üretmenin hem de estetik zevkimize hitap etmenin yolunu bulmuş.

Temiz enerji dediğimiz güneş ve rüzgâr enerjileri (kuş yollarına inşa edilmemeleri gerekir), diğer enerji üretim yollarına kıyasla çok daha yenilenebilir olmalarına karşın, şehirlerin estetik değerleriyle çok da uyuşmamaktadır. Bilim insanları ve tasarımcılar bir arada çalışarak estetik çözümler üretmeye başlamıştır. Arkasını gösterecek şekilde tasarlanıp, pencerelere cam olarak takılabilen güneş panelleri bunlara bir örnektir.

Fransız girişimci Jérôme Michaud-Larivière’in geliştirdiği rüzgâr türbini ise ağaç şeklinde tasarımıyla göze oldukça güzel görünmektedir. Tasarım 11 metre boyunda olup ve 72 yapay yaprak görünümlü dikey rüzgâr paneli içermektedir. Rüzgâr estiğinde yaprak şeklindeki türbinler dönerek elektrik üretmektedir.

Tek bir ağacın ürettiği elektrik 3.1 kilowatt

Tasarımın fikri, Lariviere’e sokakta yürürken ağaçları incelemesi üzerine gelmiş. Yaprakların rüzgârla dalgalanmasından aklına rüzgâr türbinleri gelen girişimci, “Neden olmasın” demiş ve işe koyulmuş.

Tek bir ağacın ürettiği elektrik 3.1 kilowatt. Bu ilk başta küçük bir miktar gibi görünse de, eğer bir yolun etrafına sıra sıra bu ağaçlardan konulursa, yolun aydınlatılmasında kullanılan ışıkları ve yakında bulunan binaların elektrik ihtiyacının bir kısmını karşılamaya yeterlidir.

Tasarım 2015 Mayısında Paris’te bulunan Concorde Meydanına yerleştirilerek sergilenecek ve insanların beğenisine sunulacak.

Aşağıdaki videoda ise rüzgar türbini ağacı ve yapraklarının rüzgarda dönüşünü gözlemleyebilirsiniz.

Kaynak: Tree hugger