Okuma süresi: 2 dakika

Turkuvaz Yayın Grubu’na ait Sabah gazetesi, 3 Ekim’de paylaştığı haberde kürk kullanımının artık eskisi kadar tepki çekmediğini söyledi ve hayvan haklarını “ayaklar altına” aldı.

Hayvan hakları savunuculuğunun temeli, hayvanların yaşama haklarını onlara teslim etmektir. Yani herhangi bir hayvanının yaşama, sağlıklı ve doğal ortamında bulunma hakkı vardır. İnsanların çoğu ise bunun tam tersi doğrultuda hareket ediyor. Evrenin insan için var olduğu ve insan dışındaki tüm canlıların da insanların varlığını sürdürebilmesi için yaşadığı fikri tamamen yanlış.

Kürk Endüstrisi 12

Kürkle yapılan giysi ve aksesuarların hayvanların derilerinin yüzülmesi sonucu bizlere ulaştığının bilincine ulaşmamız gerekiyor. Kürk modası bir eğlence, ihtiyaç veya doğanın kanunu değil. Kürk modası, zengin ve vicdan yoksunu kişi ve kurumların, hayvanların derilerini yüzerek yüksek meblağlara satıyor olması gerçeğidir.

Hatem Yavuz’un sahibi olduğu Fok You adlı markanın kürk. Yavuz bu markasını bir deri fuarında, “Hayvanseverleri samimi bulmuyorum. Ben de onlara yeni markamla Fok You diyorum” diyerek tanıttı. Hayvan haklarıyla ve savunucularıyla dalga geçen Yavuz’un firması için yılda 200 bin fok avlanıyor.Foklar yakalanıyor, birileri onların derisini yüzüyor ve bazı işlemlerden geçen bu derileri insanlara satıyorlar. Yaşama hakkı elinden alınmış fokları üzerine geçiren insanlar söz konusu.

Kürk Endüstrisi 13

Av bir spor, eğlence ve gereklilik değildir. Kürk giymeden de ısınmamız pek âlâ mümkün. Üstelik hiçbir canlıya zarar vermeden. Sadece empati yaparak kürkün ne kadar vahşi bir alışkanlık olduğunu ve vazgeçilmesindeki gerekliliği anlayabilirsiniz.

Sabah gazetesinde yer alan haberin içerisinde moda dünyasının henüz kürk konusunda karar veremediği yazıyor. Ancak moda dünyası karar verememiş değil. Moda dünyasının sömürecek ve para kazanacak başka kapı açana kadar bundan vazgeçmeyeceği belli bir durum. Bu yüzden, insan öldürmek ve derisini yüzüp giysi yapmak bir moda olduğunda ne hissedeceğinizi düşünerek hareket etmek hayatınızda pek çok aşama kaydetmenizi sağlayacaktır.