Ana SayfaEkolojiDoğaSabuncubeli Tüneli yapımında çamlar yok ediliyor

Sabuncubeli Tüneli yapımında çamlar yok ediliyor

-

Hükûmetin, 35 İzmir 35 Projesi’nden biri olarak 9 Eylül 2011’de temeli atılan Sabuncueli Tüneli çalışmaları, çam ağaçlarını yok ediyor.

İzmir Manisa Karayolu üzerinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından yapılan Sabuncubeli Tünelleri, bölgedeki çam ağaçlarını yok etmeye başladı. Tünellerin çevresinde ve içerisinde çıkan hafriyatları çam ağaçlarının dikili olduğu alana dökülmesi dikkat çekerken bazı çam ağaçları hafriyatların altında kaldığı görüldü.

Yeniyıla girmeden hemen önce İzmir Torbalı’yı ziyaret eden Bakan Lütfü Elvan, Sabuncueli Tüneli ile ilgili açıklamalarda da bulunmuştu. Elvan, yüklenici firmanın iflası nedeniyle çalışmaların durduğunu ancak çalışmaların kendileri tarafından yapılacağını belirtmişti.

2014-2015 bir de tünel yılıymış

Yapımının 2015 Mayıs’ta tamamlanması planlanan tünelin İzmirliler için büyük önem taşıdığını kaydeden Elvan, yılbaşından önce çalışma alanını ziyaret etti. Ziyareti sırasında projenin İzmir için büyük önem taşıdığını belirten Elvan, ”2014-2015 yılını karayolları olarak ‘tünel yılı’ ilan ettik” dedi. Milyonlar harcanan çalışmanın sadece maddi boyutundan bahseden ve hükümetin İzmir için milyonlar harcadığını harcamaya da devam edeceğini ifade eden Elvan çalışmalar esnasında yok olan çam ağaçlarından bahsetmedi.

Çam ağaçların hafriyatlar altına gömüldüğü alanda Manisa Orman İşletme Müdürlüğü’nün “Gelecek Nesiller İçin; bir Fidan’da Siz Dikin” yazılı bilboardı da dikkat çekti.

 

 

 

 

Başlık Görseli: Ege Postası
Fotoğraflar: DİHA

SON YAZILAR

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol