Okuma süresi: < 1 dakika

Hükûmetin, 35 İzmir 35 Projesi’nden biri olarak 9 Eylül 2011’de temeli atılan Sabuncueli Tüneli çalışmaları, çam ağaçlarını yok ediyor.

İzmir Manisa Karayolu üzerinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından yapılan Sabuncubeli Tünelleri, bölgedeki çam ağaçlarını yok etmeye başladı. Tünellerin çevresinde ve içerisinde çıkan hafriyatları çam ağaçlarının dikili olduğu alana dökülmesi dikkat çekerken bazı çam ağaçları hafriyatların altında kaldığı görüldü.

Yeniyıla girmeden hemen önce İzmir Torbalı’yı ziyaret eden Bakan Lütfü Elvan, Sabuncueli Tüneli ile ilgili açıklamalarda da bulunmuştu. Elvan, yüklenici firmanın iflası nedeniyle çalışmaların durduğunu ancak çalışmaların kendileri tarafından yapılacağını belirtmişti.

2014-2015 bir de tünel yılıymış

Yapımının 2015 Mayıs’ta tamamlanması planlanan tünelin İzmirliler için büyük önem taşıdığını kaydeden Elvan, yılbaşından önce çalışma alanını ziyaret etti. Ziyareti sırasında projenin İzmir için büyük önem taşıdığını belirten Elvan, ”2014-2015 yılını karayolları olarak ‘tünel yılı’ ilan ettik” dedi. Milyonlar harcanan çalışmanın sadece maddi boyutundan bahseden ve hükümetin İzmir için milyonlar harcadığını harcamaya da devam edeceğini ifade eden Elvan çalışmalar esnasında yok olan çam ağaçlarından bahsetmedi.

Çam ağaçların hafriyatlar altına gömüldüğü alanda Manisa Orman İşletme Müdürlüğü’nün “Gelecek Nesiller İçin; bir Fidan’da Siz Dikin” yazılı bilboardı da dikkat çekti.

 

 

 

 

Başlık Görseli: Ege Postası
Fotoğraflar: DİHA