Ana SayfaYaşamSaç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

-

Saç dökülmesi yirmili yaşları dahi görmeden sorun olabiliyor birçok kişi için. Ayna karşısında fark ediyoruz saçtaki ilk açılmaları. Tabii önce emin olamıyoruz, konduramıyoruz kendimize. Soruyoruz çevremizdeki güvendiğimiz kişilere, ailemize ya da arkadaşlarımıza. Emin olamazsak bile başlıyoruz internette aramaya, saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç dökülmesini önlemek için saçımızın neden döküldüğünü bilmemiz gerekiyor. Sorunu teşhis etmeden tedaviye başlamak faydasız olacaktır kuşkusuz.

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesinin yüzde yetmiş üzeri bir çoğunluğu androgenetiktir. Yani erkeklerde sık görülen, kalıtsal özelliklerle ortaya çıkan saç dökülmesidir. Bu tip saç dökülmesinin teşhisi ailenin gözlemlenmesi ile olur. Ailenizde saç dökülmesi yaşayan bireylerin bunu nasıl tecrübe ettiğini gözlemleyin. Kaç yaşlarında saç dökülmesi başlamış, saçın hangi bölgesinden başlamış ve nerede durmuş gibi sorular sorun. Eğer kendi tecrübenizin de ailedeki bireylere benzediğini fark ederseniz teşhisi koydunuz demektir. Ayrıca bu şekilde saçınıza gelecekte ne olacağını da yaklaşık olarak bilebilirsiniz.

Bu tip saç dökülmesinin ancak geçici ve dönemlik çözümleri vardır. Süreklilik sağlayacak bir tedavi yöntemi yoktur. Tek çare saç ekimidir. Çünkü testosteron hormonuna bağlı DHT enziminin salgılanması saç köklerine zarar verir ve tabiri caizse öldürür. O giden köklerden bir daha saç türemesi söz konusu değildir. Saç ektirerek o bölgeyi yeniden saçlandırabilirsiniz.

Bunun dışında dönemlik ve geri kazandırılabilir saç dökülmeleri mümkün olabilir. Bazen kullanılan ve vücudun alışık olmadığı ürünler geçici de olsa saç dökülmelerine neden olur. Aynı zamanda beslenme düzensizliği, vücudun ve saçınızın ihtiyaç duyduğu vitaminlerin düzenli alınmaması, stres ve düzensiz uyku gibi nedenlerden dolayı da saç dökülmeleri mümkün olabilir. Özellikle stres ve yoğun şiddette duygusal dalgalanmalar saç dökülmesine çok etki edebilir. Ayrıca daha önce kullanmadığınız boyalar, şampuan ve bakım ürünleri de saçınızda olumsuz sorunları doğurabilir. Saç şekillendirici ve kurutucu aletler saçları kurutur ve yıpranmalarına neden olur. Bu tip aletlerin kullanım sıklığı da saç dökülmenizi tetikliyor olabilir. Bu tip genetik olmayan ve bazı dönemlik durumların sonucu olan saç dökülmeleri doğru hamlelerle engellenebilir.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç dökülmesinin önleme yollarını üç ana başlık şeklinde değerlendirebiliriz. Medikal tedavi yöntemleri ve kendi başınıza uygulayabileceğiniz doğal bakım yöntemlerinin yanında saç ekiminden bahsedebiliriz.


  • Medikal tedavi yöntemleri

Medikal tedaviyi uzmana ve bir saç ekimi merkezine başvurarak elde edebilirsiniz. Saç mezoterapisi eskiden kullanılmaktaydı. Şimdi ise PRP yönteminden bahsetmek daha akıllıcadır. PRP’nin saç sağlığınızla ilgili birçok faydası vardır. Saçları güçlendirebilir, saç derisini iyileştirebilir ve saç ekimi sırasında PRP desteği ile daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. PRP kısaca kişinin kendi kanından elde edilen karışımın kişiye tekrar enjekte edilmesidir. O yüzden yan etkileri yoktur ve risksiz iyi sonuçlar verir. Saçlarınızın sağlığı ve gücü için gönül rahatlığı ile PRP yaptırabilirsiniz.

  • Doğal bakım yöntemleri

Doğal bakım yöntemlerinin başında doğal ürünlerle yapılan bitkisel karışımlar gelir. Saçların sağlığı ve gücü için ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin temini bu şekilde sağlanabilir. Soğan, sarımsak, biberiye, aloe vera, çörek otu yağı, ısırgan otu, zeytinyağı, nane yağı vb. doğal ürünlerle yapılacak karışımlar ve masaj uygulamaları ile saç ve saç derisi canlandırılabilir.

Özellikle son yıllarda popüler olanve gündemde yer eden hindistan cevizi yağı ve avokado yağı içerdikleri A, B, C, D, E vitaminleri ve antioksidan özellikleri sayesinde saçın güçlenmesinde ve canlanmasında etkilidir. Bu yağlarla karışımlar elde ederek, evde sorunsuz bir şekilde kendiniz de uygulayabilirsiniz. Yağları saçınıza masaj yaparak uygulamak en faydalı yoldur çünkü hem saç tellerine zarar en az seviyeye iner hem de deride kan akışı sağlanır. Masajdan sonra 2 saat bekleyip durulayın. Bu işlemi haftada 2-3 kere gerçekleştirirseniz saçlarınızdaki canlılığı ve güçlenmeyi siz de gözlemleyeceksiniz.

  • Saç ekimi

Saç ekimi en kesin sonucu verecek yöntemdir androgenetik saç dökülmesi yaşayanlar için. Çünkü bu tip saç dökülmesinde saç köklerinin tahribatı söz konusudur. Testosteron hormonu ile salgılanan DHT enzimi saç köklerine zarar vererek verimliliğini yitirmelerine neden olur. O saç kökleri verimliliğini yitirdikten sonra bir daha saçların çıkması söz konusu değildir.

Saç ekimi otuzlu yaşlarını geçmiş bireyler için oldukça faydalı bir operasyondur. Otuzlu yaşlara kadar saç dökülmesinin izleği iyice ortaya çıkar ve bu yaşlarda saç dökülmesi tamamlanır. Yani bu saatten sonra ekilecek saçlarda dökülme söz konusu olmayacaktır.

Kaynaklar:

https://www.estecenter.com/sac-dokulmesine-ne-iyi-gelir

https://www.menshealth.com/health/stopping-hair-loss

SON YAZILAR

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

8 Mart Ama Hangi 8 Mart

"Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya..." demiş Gülten Akın bir şiirinde oysa çok şey de yok elimizde; gözlerdeki gülümseme, birlikte söylenen şarkılar,...

Mezbahalar ve gaz odaları: Türcülüğün ve sağlamcılığın kesişimi

Egemenin öldürmekte hiçbir sakınca görmediği, bedeni rahatlıkla parçalara ayrılabilen, yaşam hakkı elinden alınanların tarihi kapkara ve hala bu şekilde kanla, sömürülmeyle, dışlanmayla, yok sayılıp aşağılanmayla...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol