Okuma süresi: 2 dakika

Daha önce yazdığım bir yazıda Fanzin Apartmanından ve fanzinlerden bahsetmiştim. Zaten edebiyat ile ilgili her şeye aşık bir insansanız fanzinlerin o güzel dünyasına illaki denk gelmişsinizdir. Şimdi de yine Fanzin Apartmanı sayesinde duyduğum bir etkinlikten bahsedeceğim ve bir soru soracağım: #sanaenyakınfanzin nerede? Haydi, bize en yakın fanzini bulalım ya da fanzinleri kendimize yakınlaştıralım…

Etkinlikten bahsetmeden önce şunu söylemek istiyorum. Fanzinler, yüksek tirajlı, her sayıda aynı şeyi yazan ama fiyat arttırmaya devam eden dergiler gibi değiller. Elbette o işte de emek var ve basımın, dağıtımın bir hayli maliyetli olduğu zamanlarda bunu sürdürmek güçtür muhakkak. Fakat fanzinler bir başka. Fanzinde duygular, gönül bağı, yazmanın sihriyle büyülenmişlerin emeği var. Herhangi bir ücret söz konusu değil, her aşamada edebiyatı ve paylaşmayı sevenlerin gönlü var. O yüzden edebiyat da bir gönül bağıdır diyerek her şeyin daha çok kazanma hırsıyla dolup taştığı çağa inat varlığını sürdüren fanzinleri kucaklamalıyız.

Etkinliğe gelince Fanzin Apartmanı, etkinliği duyurduğu yazının başlığında ‘farkındalık için bir adım’ ifadesini kullanmış. Bunun gerçekten de böyle olduğunu düşünüyorum. Çünkü yönümüzü onlara dönmemiz için bağıran dergilerin aksine usul usul yol alan ve tek derdi edebiyat olan fanzinleri fark etmemiz gerekiyor.

Sana en yakın fanzin etkinliği de bunun için şahane bir fırsat. Tek yapmanız gereken Fanzin Apartmanında okumayı sevdiğiniz ya da yeni keşfedeceğiniz fanzin ve fankitleri gidip kırtasiyede çıktısını almak, daha çok kişi okusun isterseniz fotokopisini çektirmek ve #sanaenyakınfanzin etiketiyle paylaşmak.

Fanzin Apartmanı ise etkinliği duyururken şunları söylüyor: “Günümüzün artan basım ve kargo maliyetleri karşısında her şeye rağmen üretimi sürdüren, bağımsız yayıncılık faaliyetlerini hiçbir ücret beklentisi olmadan devam eden fanzinlere destek olmanın, seslerini duyurmanın en iyi yolu budur. Bizler bu bilinçle, okur nezdinde bir farkındalık oluşması adına bir etkinlik başlatıyoruz ve bize ses vermenizi bekliyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz okur bilinciyle, istediğiniz herhangi bir fanzinin PDF’ini kendi imkanlarınızla, istediğiniz sayıda bastırmanızı (mümkünse okunabilecek yerlere bırakmanızı) ve bunu #sanaenyakınfanzin etiketiyle, istediğiniz sosyal medya platformunda paylaşmanızı istemekteyiz.

Bu farkındalık çabasına destek olun!”

Siteye, fanzinlere/fankitlere ve orada bulunan drive linkine ulaşmak için: http://fanzinapartmani.com/sana-en-yakin-fanzindir-farkindalik-icin-bir-adim/

Kapak Görseli: Fanzin Apartmanı