Okuma süresi: 2 dakika

Yüzyılların sanatıyla dolup taşan müzeleriyle meşhur İtalya, herkesi şaşırtacak bir müze ile gündeme geldi. Konunun ne kadar sanat olduğu tartışılsa da bir amaç çerçevesinde açılan “Dışkı Müzesi”, Mayıs ve Ağustos ayları arasında meraklıların ziyaretine açık olacak.

Floransa’sından tutun Venedik’ine, Roma’sına, İtalya’nın sanat tarihindeki yerine çok alışkınız bugüne kadar. Ancak bu sefer Milan’a 70 kilometre uzaklıkta bir kasabada yer alan Museo della Merda, çok enteresan bir konuya ev sahipliği yapacak: Dışkı tarihi!

kaka müzesi, dışkı tarihi, italya

Yok canım!” dediğinizi duyar gibiyim. Farkındayım; şaka gibi ama gerçek. Fikir çok da orijinal görünüyor!

Sergiyi düzenleyen insanlar, fikrin arkasında yatan bir amaç olduğunu söylüyorlar. Fikir, günde 100 bin kilo gübre çıkan Castelbosco‘daki bir çiftliğin sahibi Gianantonio Locatelli‘den çıkmış. Yaptığı açıklamaya göre; Locatelli, dışkıların boşa gitmesi yerine, onları fütüristik, ekolojik ve endüstriyel bir projeye dönüştürmek istemiş. Müzeyi de dışkının doğru kullanıldığında ne kadar faydalı olduğu konusunda insanları bilinçlendirmek için kurmuş.

kaka müzesi, dışkı tarihi, italya

Sergi; dışkının tarihini, dünyanın en ücra köşelerinde bile inşaat yapımı için nasıl kullanıldığını, geri dönüşümünün faydaları gibi birçok alanda bilgi veriyor.

Yaşama ortamı, yarı yarıya veya tamamen hayvan dışkısı olan, Mısırlılar tarafından kutsal sayılan ve müzenin logosunda da bulunan bok böcekleri de sergide yer alacak.

kaka müzesi, dışkı tarihi, italya

Bir araştırma kurumu sergiyi, “değişim için bir vasıta” şeklinde tanımlamış ve dışkının; kültür, teknoloji ve tarihteki yeri hakkında güzel ve önemli bir bilgi kaynağı oluşturduğunu ifade etmiş.

Son yıllarda dışkıya olan ilginin arttığı bir gerçek. Mesela; geçen yıl, Tokyo Gelişen Bilim Ulusal Müzesi‘nde “Tuvalet?! İnsan Dışkısı ve Dünyanın Geleceği” isimli bir sergi yapılmıştı. Dışkı konusunda dünyada bir ilk olmasa bile İtalya’nın ilki olan bu sergi, Mayıs-Ağustos ayları arası bir nevi rezervasyon yoluyla katılımcılara açık olacak.

kaka müzesi, dışkı tarihi, italya

Dışkı Müzesi 2

Editör Notu: İcra edilen çalışma her ne kadar sanatsal bir çalışma olsa da, çiftlik hayvanlarından gelen dışkılar, bir noktada, bu projenin hayvan sömürüsü ile beslendiğini göstermektedir.

Kaynak: The Local, Dangerous Minds