“Savaş bölgesine hoş geldiniz. 
Bu ofiste dosyalar dolusu asker ve sayfalarca savaş uçağı var. 
Şimdi arkanıza yaslanın ve harabeye dönmüş şehirlerin farkına varın.”

Beyaz Yakalı İşçiler, 2013 Haziranından sonra Gezi Direnişi’ndeki beyaz yaka hareketinden yola çıkarak Ankara’da çalışmalarına devam eden bir örgütlenme girişimi.

Emeğin değersizleştirilmesi ve kapitalist sistemin faydasızlaştırması sebeplerinden konum kaybı yaşayan beyaz yakalılar biraraya gelerek, kendilerine insancıl çalışma sahası ve mücadele alanı yaratma yönünde çalışmalar yürütüyor.

Bu çalışmalar kapsamında 29 Nisan Cuma günü bir de film gösterimi organize etmiş ekip. Film gösteriminin ardından da filmin senaristi ve yazarı Oğuzhan Kaya ile bir forum gerçekleştirilecek.

Beyaz Yakalı İşçileri’nin etkinlik çağrısı ise şöyle:

“İş yerindeyken dışarıda devam eden hayatın ne kadarına tanık olabiliyoruz? İş yerlerimiz savaşın neresinde konumlanıyor, biz bu savaşın parçası ya da temel taşlarından mıyız aslında?

Ofisine, fabrikasına, şantiyesine tutsak beyaz yakalılar olarak barışı mümkün kılabilir miyiz? Savaşla yıkılan kentlerin, yerinden etme ve güvenlik bağlamında yeniden inşası sürecine dahil olmamayı seçebilir miyiz? Bireyler olarak barış demenin dışında işçiler olarak savaş politikalarını ve savaşı boşa çıkartabilir miyiz?

beyaz yakalı işçiler 2

Tarayıcının penceresinden görünüp de ofisin penceresinden görünmeyen ne? “Penc” beş anlamına gelir, “re” yol… Pencere; bu dört duvar arasında kapalı kalanlar için beşinci yol…

Şimdi zaman, zihnimizin pencerelerini açıp başka bir bakış açısı oluşturabilmenin zamanı.. Filmle, müzikle, söyleşiyle… Ve gördüklerimizi birlikteliğimizle büyütebilme zamanıdır.

Oğuzhan Kaya’nın 27. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali’nde ve 22. Adana Altın Koza Film Festivali’nde ödül alan deneysel kısa filmi Savaş Bölgesi’ni izleyip filmin yönetmeni ve yazarı olan Oğuzhan Kaya eşliğinde filmi ve içinde olduğumuz döngüyü konuşmaya çağırıyoruz sizleri…”

Adres: Tayfa KitapkafeSelanik Caddesi 82/32, 06660 Ankara
Tarih-Saat : 29 Nisan Cuma – 19.00