Ana SayfaEkolojiEnerjiSaydam güneş pilleri geliyor

Saydam güneş pilleri geliyor

-

Artık güneş panelleri saydam da olabilecek. Michigan Üniversitesi’nde geliştirilen bir güneş pili, bilmeyen biri için camdan farksız. Güneş pilleri birçok açıdan bizlere fayda sağlayabilir.

Düşünsenize pencerelerimizin güneş pillerinden oluştuğunu ve evlerimizin elektriğinin pencerelerimizden karşılandığını. Uzun binalar ve plazaların boydan boya camlarını bilirsiniz ya, onların güneş pilleriyle donandığını düşünsenize, güneş enerjisi için fazladan yer ayırmak veya görüntü kirliliği yaratmak zorunda kalmazdık. Bir de herkesin elektriği bulunduğu yerden ürettiği bir yer haline gelsek, ne santrallere ihtiyacımız kalır, ne de elektriğin yol katederken kaybolan miktarını israf etmiş oluruz.

Tabii ki bu yeni bir fikir değil, daha öncesinde de saydam güneş pilleri geliştirilmişti fakat bu son hali diğerlerinden çok daha saydam. Öncekiler daha bulanık bir cam görüntüsündeydi ve güneş ışığının bir kısmını geçiriyor, bir kısmını geri yansıtıyordu. Bu durumda pencereye takıldığında, içerisi yeterince ışık alamıyordu. Yeni versiyon pencerenin pencere özelliğini korurken, bir yandan da enerji üretme becerisine sahip oluyor.

Peki, bu kadar saydam bir güneş pilini nasıl üretebilmişler? Şöyle söyleyeyim, camın kendisi tamamen güneş pili değil, camın orta kısmı güneş enerjisini yoğunlaştırıyor, mor ötesi ve kızıl ötesi ışınları üzerinde topluyor, daha sonrasında da başka bir frekansta kızılötesi ışın yayıyor ve yayılan ışınlar camın kenarlarında bulunan plastik kanallarda toplanarak çok küçük boyuttaki güneş pillerine gönderiliyor ve enerji üretimi o kısımda gerçekleşiyor.

Acaba bu teknolojinin verimi ne kadardır derseniz, o konuda saydam olmayan güneş pilleriyle yarışabileceğini sanmıyoruz; çünkü üzerine düşen güneş ışınlarının en fazla yüzde 7’sini enerjiye dönüştürebiliyor. Yani verimi yüzde 7 diyebiliriz; fakat tek başına düşük olan bu verim, binanın bütün camlarına uygulandığında bir anlam ifade etmeye başlıyor.

Solar Panel

Şimdilik geliştirme aşamasında olan bu teknoloji, ucuz da değil; ama ilerde ne noktaya geleceğini az çok tahmin edebiliriz. Kullanımı arttıkça ve geliştirildikçe hem fiyatı düşecektir, hem de verimi artacaktır. Hatta teknolojinin telefon ekranlarında da kullanılabileceğini müjdeliyor bilim insanları.

Kaynak: My Science Academy

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol