Ana SayfaEkolojiKentleşmeŞehirleri daha iyi yapacak 6 yenilikçi proje

Şehirleri daha iyi yapacak 6 yenilikçi proje

-

The Knight Cities Challenge kazananları, her yerde yaratıcı şehir plancıları için ilham kaynağı oluyor. The Knight Cities Challenge, özellikle Amerika şehirlerine yardımcı olmak için Detroit’ten Macon, Georgia’ya kadar 26 şehir için 5 milyon dolar verdi. Ancak bu fikirleri başka şehirlerde kullanmamak için hiçbir neden yok. 37 yenilikçi projeden altısını şöyle sıralayabiliriz:

Şehirleri daha iyi yapacak 6 yenilikçi proje

1. Otoban içinde bisiklet parkuru

Birkaç yıl içinde, Akron Innerbelt karayolunun son mili kapatılacak. Şehir merkezini bölen yolun inşasına hemen hemen 1970 yılında başlanmıştı.

Arabalar yolun sonuna geldiğinde yolun bir bölümü bisikletlere teslim ediliyor artık ve şehir merkezi ile bağlantılı yeni bir dağ bisikleti yolu oluşuyor .

“Bisiklet sürmeyen insanları teşvik etmek ve heyecanlandırmak için bir yol var” diyor proje yöneticisi Jonathan Morschl.

Şehirleri daha iyi yapacak 6 yenilikçi proje 2

2. Pop-up minimum ızgara

Georgia Macon’da, şehrin etrafında bisikletle tur atmak şimdilik hiç de kolay değil, ancak şehir yakın zamanda daha iyi bir altyapıya sahip olacak deneyimler kazanacak. Bu proje kâr amacı gütmeden büyük bir mahalleyi dönüştürmeyi hedeflemektedir.

“İnsanlar dışarı çıkıp bisiklet sürecekler ve aslında iyi bir altyapının olduğu mekanlarda bisiklet sürmeyi nasıl sevdiklerini anlayacaklar” diyor Macon Başkanı ve Ceo’su aynı zamanda projenin organizasyon lideri Josh Rogers.

Cuma ve Cumartesi günleri, komşu çevredeki mahalleler, üniversite kampüsü ve park ile şehir merkezini bağlayan korumalı bisiklet yolları, bisiklet bulvarları ve yayalar için yeni düzenlemelerin altyapısını deneyimleyebilecekler.“Şu an böyle bir bağlantı yok, fakat bahsedilen öngörülerin gerçekleşmesi gerçekten çok yakın” diyor Rogers. Bazı yeni altyapılar yapılacak ve Rogers mahalle sakinlerinin bu yeni yerlerde kalıcı olmak isteyeceklerini umut ediyor.

3. Ön bahçelere çim platform

“Amerika’da çok yaygın olan ve kullanılmayan ön bahçe boşluklarını dönüştürmeyi planlıyoruz” diyor Minneapolis merkezli çalışan Musicant Grup Kurucu ve Müdürü Max Musicant. İnsanların komşularından daha da izole olmadan yaşamaları için, ön bahçeleri, ev sahiplerinin sosyal aktivitelerini gerçekleştirecekleri bir araç olarak tasarlıyorlar. Bu planlama ön bahçeye bir takım mobilyalar, bahçe düzenlemesi ve belki de küçük bir kütüphane eklenmesi şeklinde düşünülüyor.

“Gerçekten insanların iletişim kurabilmesi için önemli olan şeyleri onlar için keşfedip ön platformlara yerleştirmeliyiz” diyor ve ekliyor Musicant, “Arka bahçeler yerine insanların ön bahçelerindeki çim platformları kullanmaları, komşularıyla ve insanlarla rastlantısal bir etkileşim doğuracaktır.” Tasarımcılar, uygulamayı test etmek için St. Paul mahallesinde 15-20 konut için tip olarak bu uygulamayı gerçekleştirmeyi planlıyorlar, uygulamanın nihai sonuçlarını 2017 yılında alacaklar.

Şehirleri daha iyi yapacak 6 yenilikçi proje 3

4. Boş evleri kullanarak yeni istihdam alanları yaratmak

İndiana’nın Gary şehrinde yaklaşık 6 bin boş ev ve işsizlik var. Yeni bir proje bu ikisi arasında bir bağlantı kuracak. Bu terk edilmiş evlerin içinde yaklaşık 12 milyon doların üstünde mimari eleman var. Kar amacı gütmeyen Delta Enstitüsü, yeni bir tesis oluşturmayı planlıyor ve bu tesis oluştururken de tren işçilerine yıkım,çözümleme, depolama ve mobilya yapımı alanlarında istihdam sağlayacaklar. Yeni merkez aynı zamanda daha fazla yeniden iş ve işbirliği alanı sağlayacaktır. Yeni bir depo inşa edilinceye kadar, yeniden işlevlendirilen nakliye konteyneri bir pop-up mağazası olarak hizmet verecek.

Şehirleri daha iyi yapacak 6 yenilikçi proje 4 5. Parklara açık ofisler yapmak

Araştırmalara göre insanlar açık alanlarda daha yaratıcı ve üretken olabilmektedirler. Los Angeles’ ın Long Beach şehrinde şehir merkezinde bir parkta, ücretsiz kaliteli internet, elektrik, oturmak için rahat ekipmanlar, su, sakin müzikler ve gölge elemanlarının da olduğu bir açık ofis tasarımı düşünülmektedir.

Benim gibi insanlar olabilir, şöyle ki açık alanda kimsenin onları rahatsız edemeyeceği şekilde yaptığı işe daha yoğun konsantre olabilen” diyor Long Beach şehrinden Rachael Tanner.

“Çoğu ofis çalışanlarının ücretsiz, gerçekten kaliteli bir Wi-Fi alabileceği, bir şarj istasyonunun vesaire olduğu bir yere ihtiyacı var ve belki de bunun da ötesinde kendi işleri için onlara cevap verebilecek şekilde şans eseri yeni insanlarla tanışmaları için bu bir başlangıç olur.”

6. Boşlukların doldurulması için halkı eğitmek

Ohio, Midtown Columbus‘ta birçok boş ve atıl arazi boşluğu var (alışveriş merkezleri önünde çoğunlukla boş, büyük otoparklar dahil). Bu alanlarda her zaman inşa kolay değil, fakat yeni bir proje, bunu kırmayı ve sonrasında da bunu halka öğretmeyi hedefliyor. Kâr amacı gütmeyen Incremental Development Alliance, eski binaları incelemek için yerel ortaklarla çalışmayı ve dubleks, tripleks gibi küçük ölçekli projelere odaklanmayı amaçlıyor. Sonra da bu yapıların hesaplı ve modern benzerini inşa etmek ya da bu süreci öğrenmek isteyen insanlara öğretme sürecini başlatmanın bir yolunu bulacaklar. Son olarak da yerel yatırımcılarla proje geliştiricilerini biraraya getirecekler.

KaynakFast Company

SON YAZILAR

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Bir depremin anatomisi: 1755 Lizbon Depremi

1 Kasım 1755 günü saat 9.40'ta, Avrupa’nın en büyük dördüncü kenti Lizbon’un neredeysetüm yerleşim alanlarını kullanılmaz hale getiren, Richter ölçeğine göre 8.5-9 şiddetinde bir deprem...

Şehir Plancıları “yeni yüzyılda planlama yapmaya, kentsel yaşamı dönüştürmeye” çağırıyor

Şehir Plancıları Odası (ŞPO), şehir plancıları başta olmak üzere tüm yurttaşları, 8 Kasım 2023 tarihinde Ankara'da, yeni yüzyılda planlama teması ile gerçekleştirilecek Dünya Şehircilik Günü...
Sevcan Karadağ
Sevcan Karadağ
Vegan Sosyalist

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol