Okuma süresi: 3 dakika

Yeşilden uzak şehirlerimiz, gün geçtikçe daha da fazla betonlaşıyor. Gözümüzü çevirdiğimiz her yer binaların solukluğundan oluşuyor. Şehirleri artık bir renkten tanıyabiliyoruz: Gri. Sanki yok olmanın rengi. Doğanın göz alıcı ihtişamına karşı bir tepki gibi tüm donukluğuyla baktığımız her yerde. Ruhsuz, rahatsız edici ve donuk. Şehirlerin bu bayağılığına seyirci kalamayan insanların bazıları o griyi tüm duvarlardan silmek istiyorlar. Boya, fırça, sprey ile girişiyorlar boyamaya… Ortaya devasa sanat eserleri çıkıyor. Dünya’nın her yerinde kendisinden saygıyla söz ettiren Duvar Boyama Sanatı.

Türkiye’de de günden güne daha görünür olmaya başlıyor. 2012’den bu yana dördüncüsü düzenlenecek Mural İstanbul festivali, Kadıköy sokaklarını renklendirmeye başladı bile… Bugüne kadar 15 yabancı yedi yerli sanatçı ile birçok esere imza atıldı. Bu sene de beş yabancı beş yerli toplamda dokuz adet eser yapılması planlanıyor. Önceki seneler Yeldeğirmeni ile sınırlı kalan festival, bu sene Kadıköy‘de sınırlarını genişletiyor ve Moda, Mühürdar, Hasanpaşa , Söğütlüçeşme, Yeldegirmeni, Acibadem sokaklarını bütün yaz renklendirmeyi planlıyorlar. Festival kapsamının ilk eseri için Tataristan – Kazan’dan gelen sanatçı QBIC, kolları sıvadı. Tam sekiz gün sürecek ve merak edenler, gidip yakından görebilir ve izleyebilirler. Ayrıca festivale ait detaylı bilgi için Mural İstanbul Facebook sayfasını inceleyebilirsiniz.

Griye karşı verilen bu mücadeleyi canı gönülden destekliyor ve sanatın yalnızca İstanbul’u değil tüm şehirleri ele geçirmesini arzuluyoruz. Teşekkürler, renkli çocuklar…

İstanbul Mural Festivali

İstanbul Mural Festivali2

İstanbul Mural Festivali3

İstanbul Mural Festivali4

İstanbul Mural Festivali5

İstanbul Mural Festivali6

İstanbul Mural Festivali7

İstanbul Mural Festivali8

İstanbul Mural Festivali9

İstanbul Mural Festivali10

İstanbul Mural Festivali11

İstanbul Mural Festivali12

İstanbul Mural Festivali14

İstanbul Mural Festivali15

Not: Fotoğraflar Mural İstanbul Facebook sitesinden alınmıştır.