Okuma süresi: 2 dakika

Kundura Sinema’nın çevrimiçi programı “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” adlı gösterim ve söyleşi programıyla devam ediyor. 

2016’da Donald Trump’ın başkanlık seçimi konuşmasında Hillary Clinton’a yönelik mikrofonlara bir hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketinin sloganına dönüşen Nasty Woman’ (Edepsiz Kadın)* sözünden esinlenerek hazırlanan “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” seçkisinin konuşulacağı programda, 6 sessiz film gösterilecek. 

Elif Rongen-KaynakçıLaura Horak ve Maggie Hennefeld’in kürasyonunda hazırlanan “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları”, dönemin meşhur olan ama bugünün isimsiz kadın komedyenlerinin tabuları yıkan performanslarını hatırlarken, 20. yüzyılın başında sinemada etkin olan kadınların film endüstrisindeki rollerini yeniden değerlendirmemiz için bir fırsat da sunacak. 

Küratörlerinin eşliğinde “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları”nın konuşulacağı ve müzisyen Gonca Feride Varol’un özgün müzikleri eşliğinde 6 filmin gösterileceği program, 8 Mart 2021 tarihinden itibaren beykozkundura.com adresinden çevrimiçi ve ücretsiz izlenebilecek.

*“Nasty Women” ifadesi ilk kez, Ekim 2016’da ABD başkanlık adayları arasında televizyonda yayınlanan tartışma sırasında Donald Trump’ın Hillary Clinton’ın sözünü keserek sarf ettiği “Such a nasty woman” (Ne edepsiz bir kadın) sözünden çıkmış ve anında Twitter’da #IAmANastyWomanBecause hashtag’iyle virale dönüşmüştü. Cinsiyet ve cinsel farklılıklara özgü yargılara karşı susturulmayı reddeden yeni bir feminist siyasi hareketin doğuşunu sağlayan bu söz, popüler kültürden sanata ve sinemaya birçok alanda etkisini göstermişti.

KUNDURA SİNEMA

SİNEMA’NIN İLK EDEPSİZ KADINLARI / CINEMA’S FIRST NASTY WOMEN

Gösterim & Söyleşi
Tarih: 8 Mart 2021
Gösterim: La pile électrique de Léontine (1910) / La grève des nourrices / Nurses’ Strike (1907) / La fureur de Mme Plumette (1912) / Zoé et la parapluie miraculeux (1913) / Rowdy Ann (1919) & Amour et science / Love and Science (1912)
Konuşmacılar: Elif Rongen-Kaynakçı, Laura Horak, Maggie Hennefeld

FİLMLER

La pile électrique de Léontine (1910)

Kısa, Fransa, S&B, 5’
Yapım: Pathé Comica
La grève des nourrices / Nurses’ Strike (1907)

Kısa, Fransa, S&B, 12’
Yönetmen: André Heuzé Yapım: Pathé Comica
La fureur de Mme Plumette (1912)

Kısa, Fransa, S&B, 6’
Yapım: Pathé Comica
Zoé et la parapluie miraculeux (1913)

Kısa, Fransa, S&B, 4’
Oyuncu: Little Chrysia Yapım: Pathé Comica
Rowdy Ann (1919)

Kısa, ABD, S&B, 15’
Yönetmen: Al Christie Oyuncular: Fay Tincher, Eddie Barry, Katherine Lewis 
Amour et science / Love and Science (1912)

Kısa, Fransa, S&B, 14’
Senaryo: M.J. Roche Oyuncular: Émile Dehelly, Renée Sylvaire Yapım: Société Française des Films Éclair

SİNEMA’NIN İLK EDEPSİZ KADINLARI / CINEMA’S FIRST NASTY WOMEN

Ortak Küratörler: Laura Horak, Maggie Hennefeld, Elif Rongen-Kaynakçı
Yapımcı: Bret Wood (Kino Lorber)
Müzik Süpervizörü: Dana Reason (Oregon State Üniversitesi)
Proje Koordinatörü: Kate Higginson (Carleton Üniversitesi)
Anlaşmalar Yetkilisi: Aslı Eran (Carleton Üniversitesi)
Araştırma Görevlileri ve Çevirmenler: Daniel Aufmann (Minnesota Üniversitesi), Aurore Spiers (Chicago Üniversitesi), Vanessa Cambier (Minnesota Üniversitesi)
Katılımcı Arşivler: Eye Filmmuseum (Eye Film Müzesi), Kongre Kütüphanesi, Jérome Seydoux Pathé Vakfı, Britanya Film Enstitüsü, Blackhawk Films, George Eastman Müzesi, Kanada Kütüphanesi ve Arşivleri, Norveç Ulusal Kütüphanesi, İsveç Film Enstitüsü, San Francisco Sessiz Film Festivali, Modern Sanat Müzesi 

Proje Ortakları: Jay Weissberg (Giornate del Cinema Muto – Sessiz Sinema Günü), Kate Saccone ve Jane Gaines (Women Film Pioneers Project – Kadın Film Öncüleri Projesi), Carleton Üniversitesi (Ottawa)