Enerji devi Shell’in Kuzey Kutbu’nda gerçekleştireceği petrol sondajını protesto etmek üzere yüzlerce insan, ABD’nin kuzeybatısındaki liman şehri Seattle’da kayık ve sandallarla denize çıkarma yaptı.

“Paddle in Seattle” (Seattle’da Kürek Çekmek) olarak adlandırılan bu eylem, firmanın yapacağı sondajın Kuzey Kutbu ve çevresine zarar vereceği görüşünde olan aktivistler tarafından gerçekleştirildi.

Paddle in Seattle 8
(Görsel: Business Insider)

Eylem, Shell’in iki büyük sondaj kulesinden ilkinin limana varışından sonra başladı.

Firma ise sondaj kulelerini yeni petrol araması için önümüzdeki aylarda Alaska’nın kuzey sahillerine göndermek istiyor.

Bu hafta başında Shell, Kuzey Kutbu’nda petrol araması yapmak için ABD’nin İçişleri Bakanlığı’ndan şartlı onay almıştı.

Yine de İngiltere-Hollanda firması olan Shell’in, petrol aramasını yapabilmek için Washington Federal Yönetimi’nden ve Alaska eyaletinden izin alması gerekiyor.

Kuzey Kutbu kaynaklarının, gelecekteki enerji ihtiyacını karşılamak için hayati önemi olabileceği söyleniyor.

Tek Güvenli Yer

Kayık, kano, su bisikleti ve yelkenlilerden oluşan küçük filo, Polar Pioneer isimli sondaj kulesinin 100 metre yakınında toplandı.

“The People’s Platform” (İnsanların Platformu) adı verilen mavna da, slogan atıp şarkı söyleyen eylemcilere katıldı.

ABD Haber Ajansı’nın haberine göre, Sierra Topluluğu tarafından yürütülen “Our Wild America” (Bizim Vahşi Amerikamız) kampanyasının Alaska temsilcisi Alli Harvey, “Bu haftasonu, seslerinin duyulmasını isteyen insanlar için başka bir fırsat” dedi.

Paddle in Seattle 6
(Görsel: CTV News)

Eylemciler daha sonra bir düzen içinde bir araya gelerek büyük harflerle “Climate Justice Now” (İklim Adaleti, Şimdi!) yazılı bir işaret oluşturdular.

Seattle Times gazetesinin aktardığına göre, eylemciler çoğunlukla, Polar Pioneer etrafındaki 91 metrelik resmi tampon bölgesinin dışındalardı.

Polis ve sahil güvenlik filoyu sürekli gözlemledi ve sakin bir eylem olduğunu belirtti.

Paddle in Seattle 7

Seattle Times gazetesinin haberine göre, eylemciler, sahildeki Shell faaliyetlerini durdurma girişimi için Pazartesi günü bir sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirmeyi planlıyorlar.

Bu yılın başında alınan kararlara göre, kendi gemileri ve sondaj kuleleri için Shell’in terminali bir üs olarak kullanmasına izin verildi. Limandaki Terminal 5 ise bu izinden sonra çevrecilerin ve sivil idarenin merkezi konumuna geldi.

Shell, yaşanan sondaj kulesi yangını ve güvenlik arızalarından sonra iki yılı aşkın bir süredir Kuzey Kutbu’nda araştırma yapmıyor.

Shell Firması şimdiye kadar Kuzey Kutbu araştırmalarına yaklaşık 6 milyar dolar harcadı. Bu bölge ise dünyada keşfedilmemiş petrol ve gazların yaklaşık %20’sine sahip bir yer olarak görülüyor.

Kaynak: BBC News
Hazırlayan: Alican Anay