Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıSıcak havalarda hayvan ölümlerine karşı IKEA’dan yeni çözüm

Sıcak havalarda hayvan ölümlerine karşı IKEA’dan yeni çözüm

-

Sıcak havalarda köpekleri arabada bırakmanın ne kadar tehlikeli olduğu defalarca kez gündeme gelmişti. Profesyonel futbol oyuncusu Tyrann Mathieu, bunun hayvanlar hatta yaşayan ve hisseden herhangi biri için ne denli ciddi bir sorun olduğunu gündeme getirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla sıcak havada bir arabanın içinde kendini kitlemiş; çeşitli grup ve kuruluşlar bilgilendirme yapmak için farklı yollar denemişti. İçinde bulunduğumuz yaz ayı dolayısıyla da kendini tekrar gösteren, hayvanların hayatını ciddi bir biçimde tehdit eden bu soruna karşılık IKEA’dan bir çözüm geldi.

Ikea Köpek Parkı 1

Almanya Cologne’de yer alan IKEA, bu soruna karşı yeni bir yöntemi deneme aşamasında. Bu çözüme göre köpekler, insan dostları işlerini hallederken, tasmalarının bağlanması için bir demirin olduğu kendilerine ayrılmış güvenli bir alanda bekleyebilecekler. Köpeklerin bir arada tutulması yerine her köpek için ayrı platform olması ve her bir platformda mutlaka su bulundurulması da bir diğer nokta. IKEA bu çözümün dünya çapında uygulanmasını hedefliyor.

Hayatlarını tehdit eden ve her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden yüzlerce ölüme sebep olan bu soruna duyarsız kalmak yerine iyi kötü bir çözüm getirmeye çalışmaları takdir edilesi iken öte taraftan Türkçesi “köpek park etme alanı” olan bu yeni fikrin adı hayvanları birey olarak görmek yerine nesneleştirdiği için oldukça nahoş.

Ikea Köpek Parkı 3

Not: Daha iyi bir çözüm için, raf almaya IKEA’ya gitmek yerine evde kendiniz de yaparak hem cebinizi hem kendinize güveninizi hem de doğayı koruyabilir, tüketim yerine türetim ve üretimi destekleyebilirsiniz. Araba kullanmak yerine köpek dostunuzla güzel yürüyüşlere çıkmak hem köpeğinizi hem de sizi daha mutlu edecektir.

Kaynak: True Activist

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Neriman Arslan
Neriman Arslanhttp://nerimanarslan.com
Kendini bildi bileli ne uçurtmanın ipini, salıncağın zincirini; ne de kitabın sayfasını, tencerenin sapını bıraktı. Balonları şişirmek için hâlâ nefesi oldukça çocuk ve yeşil kalmanın onurlu mücadelesini verecek. Bir gün herkesin, rüzgarın uzun ıslığını saçında taşıdığını görme umuduyla yaşamakta; daimî bir yolu seyr'eylemekte. Açsan, kırsan, baksan; bütün yeryüzü her zerresinde... Velhasıl, "Ben ayaklarımın altındaki toprağa inandım."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol