Okuma süresi: 2 dakika

Sıcak havalarda köpekleri arabada bırakmanın ne kadar tehlikeli olduğu defalarca kez gündeme gelmişti. Profesyonel futbol oyuncusu Tyrann Mathieu, bunun hayvanlar hatta yaşayan ve hisseden herhangi biri için ne denli ciddi bir sorun olduğunu gündeme getirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla sıcak havada bir arabanın içinde kendini kitlemiş; çeşitli grup ve kuruluşlar bilgilendirme yapmak için farklı yollar denemişti. İçinde bulunduğumuz yaz ayı dolayısıyla da kendini tekrar gösteren, hayvanların hayatını ciddi bir biçimde tehdit eden bu soruna karşılık IKEA’dan bir çözüm geldi.

Ikea Köpek Parkı 1

Almanya Cologne’de yer alan IKEA, bu soruna karşı yeni bir yöntemi deneme aşamasında. Bu çözüme göre köpekler, insan dostları işlerini hallederken, tasmalarının bağlanması için bir demirin olduğu kendilerine ayrılmış güvenli bir alanda bekleyebilecekler. Köpeklerin bir arada tutulması yerine her köpek için ayrı platform olması ve her bir platformda mutlaka su bulundurulması da bir diğer nokta. IKEA bu çözümün dünya çapında uygulanmasını hedefliyor.

Hayatlarını tehdit eden ve her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden yüzlerce ölüme sebep olan bu soruna duyarsız kalmak yerine iyi kötü bir çözüm getirmeye çalışmaları takdir edilesi iken öte taraftan Türkçesi “köpek park etme alanı” olan bu yeni fikrin adı hayvanları birey olarak görmek yerine nesneleştirdiği için oldukça nahoş.

Ikea Köpek Parkı 3

Not: Daha iyi bir çözüm için, raf almaya IKEA’ya gitmek yerine evde kendiniz de yaparak hem cebinizi hem kendinize güveninizi hem de doğayı koruyabilir, tüketim yerine türetim ve üretimi destekleyebilirsiniz. Araba kullanmak yerine köpek dostunuzla güzel yürüyüşlere çıkmak hem köpeğinizi hem de sizi daha mutlu edecektir.

Kaynak: True Activist