Sıfır emisyonlu araçların yaygınlaşması için kullanılabilecek en iyi yakıt olan hidrojen yakıtı çok pahalı platinyum malzemeleri içeriyor. Yeni bulgular, platinyumu basite indirgeyip yakıt hücreleri ile reaksiyona sokarak elektrokatalizörleri meydana getiriyor.

Delaware Üniversitesi araştırma ekibi bir soru üzerine odaklanmış durumda: ‘Satın alınabilir sıfır emisyonlu araçlar üretilebilir mi?’ Bu soruyu, Mühendislik ve Ekonomi Bölümü profesörlerinden ve aynı zamanda araştırma ekibinin başı Yushan Yan soruyor.

Hidrojen yakıtlı araçlar, sıfır emisyonlu araç üretmek için muhtemelen en iyi seçenek. Toyota, geçtiğimiz günlerde, hidrojen gücüyle çalışan yeni aracını Japonya’da tanıttı. 2015 yılında ABD’de de satışa çıkacak arabanın fiyatı henüz belli değil.

Yan’ın ekibi, fiyatı platinyumdan yüzlerce kat daha düşük olan nikel gibi değersiz alkali metalleri kullanarak yeni bir yakıt hücresi üretmeye çalışıyor.

Yan ve ekibinin 8 Ocak’ta Nature Communactions’te yayımlanan makalesinde, basit mekaniklerle platinyumun sıkıştırılabileceği ve bunun da alternatif elektrokatalizörler oluşturabileceği açıklandı.

Geniş araştırmalar sonucu ekip, yeni üretilecek katalizör materyalleri için gerekli olan bilginin kaynağı olarak hidrojen bağlama enerjisinin, bu araştırmalarda en önemli faktör olduğunu söyledi.

a Auctigo