Okuma süresi: 2 dakika

Atatürk Orman Çiftliği’nde Ankapark yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararı Danıştay 14. dairesi tarafından iptal edildi. İptal kararına göre İ. Melih Gökçek’in Ankapark’ı yapmayı sürdürmesi yasal değil. Yani kaçak yapılara bir yenisi daha ekleniyor.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası, Çevre Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası tarafından; Başbakanlık, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesine açılan davada Danıştay dava konusu işlemin iptaline oy birliği ile karar verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan açıklamasına “29 hektarlık hayvanat bahçesinin yenilenmesi bahane edilerek, Ankapark yapmak için 217 hektarlık alan AOÇ Hayvanat Bahçesi Yenileme Alanı ilan edilmiştir. Karar, Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek korunması kanunu ve AOÇ kanunu kapsamında ilan edilen yenileme alanında hukuku ‘yanıltmaya’ çalışan Melih Gökçek’e verilmiş çok önemli bir yanıttır. Danıştayın verdiği kararla AOÇ’yi ve hayvanat bahçesi alanını 188 hektarlık alanı daha yapılaşmaya açamazsın demir yığınına çeviremezsin, Ankapark yapamazsın denilmiştir” ifadelerini kullandı.

Ankapark Büyükşehir Belediyesi
(Görsel: Ankara Büyükşehir Belediyesi)

Ankapark da hukuksuz!

Danıştayın kararının ders niteliğinde olduğunu ancak bunu anlayacak yöneticilerin olmadığı söyleyen Candan “Danıştay kararında, Atatürk Orman Çiftliği alanında Ankapark’ı yapamayacağını 10 sayfalık ders notu gibi hazırlamıştır. Ancak ülkenin yöneticileri AOÇ arazileri ile ilgili hukuk kararlarını anlamamakta ısrarlı. Karar çok nettir, AOÇ arazisi mutlak tarım arazisidir, AOÇ arazilerinde Ankapark gibi ticari alan yapılamaz, ilan edilen yenileme alanının 188 hektarı kanuna aykırıdır. Bu alanda, yenilenecek eskiyen onarılacak kültür varlıkları yoktur” dedi ve artık yapılması gereken tek şeyin Melih Gökçek’in kararlara uyması olduğunu vurguladı.

(Görsel: Ankara Büyükşehir Belediyesi)
(Görsel: Ankara Büyükşehir Belediyesi)

“Ankaparkı’nla oyuncaklarını yavaşça al ve Belediye bahçesine koy, belki turist çeker”

Meslek odalarının açıklamalarında kendisine “suç uydurduğunu” söyleyen ve odalar hakkında suç duyurusunda bulunan Melik Gökçek için “Yürütmeyi durdurma kararlarımıza suç uydurma dedin, şimdi ne oldu? Hemen gidip plan değişikliği yapıp hukuku arkadan dolanmaya çalışırlar. Başkent’in Belediye Başkanı’nın düştüğü duruma bakın. 22 yılda bir metre metro yapamadı, 4 Ankaray yapılacak parayı gitti Ankapark’taki oyuncaklara yatırdı. Ankaralılar evlerine ulaşmak için yollarda saatlerce çile çeksin, Belediye Başkanı da twit atıp, milleti tehdit etsin.Bir dur, bir aynaya bak ben ne yapıyorum de” diyen Candan, Danıştay kararı ile ilgili “Şimdi hemen Atatürk Orman Çiftliği arazisinden, Ankapark denilen demir yığınlarını ve oyuncaklarını al ve yavaşça Büyükşehir Belediyesi’nin bahçesine bırak. Hukuksuzluğun, kamu kaynaklarını israf etmenin, beceriksizliğin ve bilimsel davranmamanın heykeli olarak belki turist çeker” şeklinde konuştu.

Kaynak: İnadına Haber