Okuma süresi: 2 dakika

Tokyo‘nun güneyine 160 km uzaklıktaki Miyakejima şehri yanardağ tabanı üzerinde oturuyor. Bu yüzden eğer Miyakejima’da yaşamak istiyorsanız yanınızda her zaman gaz maskesi taşımak zorundasınız…

Şehir, volkanik patlamalar tarafından havaya püskürtülmüş zararlı kükürtdioksit bulutu ile kaplı. Bölgenin ağır hava sistemi ve soğukluğu daha da kötü yapıyor. Kükürtdioksit ile başa çıkmak için sürekli hava basmak gerekiyor. Bu da Miyakejima’da yaşamanın sonuçlarından biri.

Miyekejima gaz maskesi 2

Miyakejima’da yaşamak istiyorsanız yanınızda her zaman gaz maskesi taşımanız gerekiyor. Hava kalitesi yeterince kötüye giderse kasaba, aynı temalı kostüm partisine katılmışlar gibi maskeli uzaylı kalabalığına dönüşüyor.

Havadaki günlük 42 tonluk kükürtdioaksit gerçekten çok vahim bir durum. 2000 yılı adanın en kötü senesi oldu; tamamen kapatıldı ve sakinleri boşaltıldı. Birçoğu 2005 senesinde döndü. Adada oturanların nüfusu 2 bin 775.

Birçoğu, turistler için buranın tamamen ideal olmadığını düşünürken, bazısı da yaşayanların gaz maskesi giydiği bu şehirde riske atılmak konusunu merak ediyor.

Turistlere burayı ziyaret etmeden önce birinin sağlığına oldukça zarar verebilecek kükürtdioksitin zararlı etkilerini öğrenmeleri tavsiye ediliyor. Ayrıca, gezi rezervasyonu yapmadan önce solunum tıbbi testine girmelerini de öneriyorlar. Turistler de maske ile alana gitmek zorundalar.

2__gas-mask-town-japan

4_gas-mask-town-japan

22nd January 1934: Able seamen at the Royal Navy Anti-Gas School at Tipnor, Portsmouth play leapfrog wearing gas masks, to accustom them to carrying out strenuous tasks in respirators. (Photo by William Vanderson/Fox Photos/Getty Images)

8_gas-mask-town-japan

9_gas-mask-town-japan

Kaynak: The Plaid Zebra