Cumhurbaşkanı’nın dün Slovakya’da yaptığı ‘nükleere ihtiyaç var’ açıklamasının hemen ardından, Sinop’a nükleer santral yapımını öngören uluslararası anlaşma sabaha karşı Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Dün Türkiye genelinde yaşanan ve hayatın akışını olumsuz yönde etkileyen elektrik kesintisinin akabinde, Slovakya’da konuya dair açıklamalar yapan Erdoğan; Rusya’nın Mersin Akkuyu’da, Japonya’nın da Sinop’ta nükleer santral kuracağını belirtmişti. “Ardından üçüncü bir nükleer enerjinin de adımlarını atacağız. Çünkü Türkiye’nin enerji ihtiyacı her geçen gün arttığı gibi bunları çeşitlendirmekte de bir sorumluluğumuz var” şeklinde konuşan Erdoğan nükleer santrallerin devreye girmesinin 7-8 sene süreceğini de söyledi.

Tayyip Erdoğan

Açıklamanın hemen ardından meclis genel kurulunda Japonya tarafından Sinop’ta nükleer santral yapımını öngören uluslararası anlaşma kabul edildi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, nükleer santralin fay hattına yapılacağını belirterek, Japonya’daki Fukuşima faciasından ders alınması gerektiğini söyledi. Fukuşima’daki nükleer santral faciası nedeniyle Japonya’nın yüzde 8’lik alanının radyoaktif zarar gördüğünü anlatan Atıcı, Japonya’nın 50’nin üzerindeki nükleer santrallerini susturmaya başladığını belirtti. Atıcı, nükleer santralin barındırdığı riskler ve ekonomik açıdan doğru olmadığını savunarak, yenilenebilir enerji potansiyelinin Türkiye’nin ihtiyacının iki katı olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Onedio, Diken