Okuma süresi: 2 dakika

Sirklerde hayvanlara yapılan zalimlikpsikolojik ve fiziksel zararlar verir. Bu endüstri içinde en çok zarar gören türlerden biri de filler

George Carden Uluslararası Sirki’nin sahibi Bill Cunningham, 2019’dan itibaren sirkte fil şovlarının gösterilmeyeceğini açıkladı.

hayvan sömürüsü, filller, sirk

Cunnigham, hayvan hakları ile ilgili şüpheli bir geçmişe sahip olan George Carden Uluslararası Sirki’ni Aralık 2013 yılında asıl sahibi Geroge Carden‘dan satın aldı. (Bu sirke karşı hazırlanmış Hayvan Refahı Yasası İhlallerini okumak için tıklayınız.)

Sirkin adı değişmediği gibi filler de Cunningham’a kiralandı. Fillerin gösteriye devam etmesiyle ilgili 20 yılı kapsayan bir anlaşma yapıldığı halde Cunningham fil gösterilerini ilk andan itibaren kaldırmak istiyordu.

Cunningham; “Sirklerde sergilenecek birçok farklı çeşitlerde eğlence stili mevcut. Gelişen teknoloji heyecan verici şeyler sunabiliyor. O zaman neden bir fil gösterisi ile devam edeyim? Bu potensiyel izleyicilere de modası geçmiş geliyor ve seyirciyi uzaklaştırıyor” dedi.

Geçen ay, Ringling Bros. ve Barnum & Bailey Sirki de 145 yıllık geçmişinin ardından, filleri artık gösterilerinde kullanmayacağını duyurdu.

hayvan sömürüsü, filller, sirk

Hayvan aktivistleri, sirklerdeki fillerin fiziksel ve psikolojik acı yaşadıklarını savunarak bu hareketi alkışladı. Birazcık açmak gerekirse, doğasından ve ailesinden koparılan filler pek çok açıdan travma geçirirler. Ekolojik ve evrimsel açıdan alıştıkları ortamdan koparılmaları zaten yeterince travma sebebiyken, yakalanma sırasında ailelerinden diğer fillerin ölümüne de şahit olabilirler. Filler çok duygusal hayvanlar oldukları gibi hafızaları da çok derindir, gördükleri sahneleri ömür boyu tekrar gözlerinde canlandırabilirler. Ayrıca filler çok sosyal canlılardır, bir travma yaşadıklarında gruplarındaki diğer fillerle bağ kurarak düzelirler; ama sirklerde genelde değişik bölgelerden gelmiş filler olduğu için bağ kurma olanakları da azalır. 

Pek çok sirkte fillere uygulanan fiziksel ve psikolojik baskılar, Uluslararası Af Örgütü tarafından işkence olarak adlandırılmaktadır. Fillerin disiplini su ve yiyeceklerini kısarak sağlanılmaktadır ve yiyecek kısıtlaması da filler için ayrı bir travma sebebidir. Büyük cüsselerine rağmen çok küçük kafeslerde tutulmaları ve hareket kabiliyetlerinin ellerinden alınması da cabası. Üstelik filler kurtuldukları takdirde bile, geçmişte yaşadıkları psikolojik bunalımları hatırlama yeteneğine sahiptirler.

hayvan sömürüsü, filller, sirk

Carden ile pazarlıktan sonra; Cunningham, fil sözleşme vadesini yüzde 75 oranında azaltmayı başardı; ama filler hala Carden’a ait olduğundan büyük ihtimalle gösteri yapmak zorunda olacaklar.

Cunningham’ın bu adımı, gerçekten filleri düşündüğünden mi, yoksa modası geçtiğini düşünerek sadece zamana ayak uydurmak mı bilemiyorum; ama bu gelişmelerin sadece filler için değil tüm hayvanlar için de devam etmesi gerekir. En kısa zamanda sirklerdeki hayvan sömürüsünün tamamen bitmesi dileğiyle… Çocuklarınızı hayvanların kullanıldığı sirk, hayvanat bahçesi gibi yerlere götürmeyin. Vereceğiniz giriş paralarıyla mama alıp, ailecek barınakları ziyaret edebilirsiniz.