Okuma süresi: 2 dakika

Dünya’nın en büyük sorunlarından biri çöp! Çöplerle başa çıkamıyoruz. Üstüne bir de utanmadan çöplerimizi elimize geldiği gibi sallıyoruz. Pikniğe gittiğimizde arkamızı toplamıyoruz. Çocuklarımıza örnek olacak şekilde davranmıyoruz. Nesiller çöp atmanın önemsiz bir şey olduğunu düşünerek büyüyor. İşte bu noktadan yola çıkmış bir oluşumdan bahsetmek istiyorum: Let’s Do It! (Haydi yapalım!) Bu güzel insanlar, bütün memleketi baştan aşağı tek günde temizliyorlar.

acropolis, lets do it
Acropolis

2008 yılında Estonya’da dört arkadaş bir araya gelip, çevre sorununa karşı temizlik yapma kampanyasına karar veriyorlar. Bu kampanyaya 50 bin kişi katılıyor ve 10 bin ton çöp beş saatte temizleniyor. Bu şekilde başlayan Lets Do It! hareketi bugün birçok ülkede gönüllüleriyle yeryüzünü temizlemeye devam ediyor.

Tek günde 13 ton atık

Türkiye’de ise ilk kez 2012 yılında “Türkiye’de Dünya Temizliği” kampanyasında “Türkiye Temizliği” düzenlendi. Üsküdar ve Adalar (İstanbul), Burdur, Mudurnu (Bolu) ve Amasya olmak üzere beş noktada yapılan temizliklere yaklaşık bin 300 kişi katıldı. 1 tonu geri dönüştürülebilir olmak üzere 13 ton atık toplandı.

Peki sistem nasıl işliyor?

Etrafınızda gördüğünüz çöplerin yerlerini ve miktarlarını akıllı telefon uygulaması ile bildiriyorsunuz. Bu şekilde küresel atık haritasına da katkı sağlamış oluyorsunuz. Kendi bölgenizde temizliğe başladığınız sırada Türkiye’nin başka bir yerinde de farklı bir ekip aynı dakikalarda size eşlik ediyor.  Etkinlikler belediyeden izin alarak ve onların sağladığı maddi desteklerle gerçekleştiriliyor. Çöpler toplandıktan sonra geri dönüşümüne kadar süreç takip ediliyor. İlgili belediyeler çöp torbası ve araç desteği sağlıyor.

  • 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü Türkiye genelinden 14 farklı şehirde 7982 gönüllü katıldı ve 30 ton atık toplandı.
  • 10 Mayıs 2014 Günü üçüncü kez gerçekleştirilen Let’s Do It, Türkiye’ye 4 bin 552 kişi katıldı. Aynı sırada Let’s Do It, Akdeniz 2165 kişiyle 10 kıyı şehrini temizledi. Yeşil alanlardan 62 ton atık kaldırıldı.

9 Mayıs’ta bir sonraki etkinlik var!

Okulunuz, kulübünüz, derneğiniz, şirketiniz veya sadece arkadaş grubunuzla 9 Mayıs 2015 günü temizliğe katılmak istiyorsanız aşağıdaki iletişim adresine kendinizi tanıtan ve katılmak istediğinizi belirten bir mail atmanız yeterli.

İnternet siteleri: letsdoitturkiye.org.tr

İletişim: [email protected]
Facebook: facebook.com/Letsdoitturkiye
Twitter: twitter.com/letsdoitturkiye

Uygulamayı indirmek için tıklayınız.
Atık haritasını incelemek için tıklayınız.