Büyük beden kıyafet dükkânı Penningtons “Şişman kadınlar neden yoga yapmamalıdır” şeklinde başlayan bir video yayınladı. Video açılıştaki bu söyleyişi; büyük beden giyinen kadınların dengesinin olmadığını, bu kadınların çok terlediklerini, kendilerini kaldıramayacak kadar ağır olduklarını, zarif olmadıklarını ve etraftakileri rahatsız ettiklerini söyleyerek sebeplere bağlıyor.

Ancak videoya hemen sinirlenmemeliyiz çünkü aslında bu çalışmanın farkındalık yaratmak istediği konu oldukça önemli. Penningtons; yoganın herkese yönelik bir aktivite olduğunu göstermek, vücudumuzu sevmenin önemini vurgulamak istiyor ve çeşitli vücut tiplerinin toplumda oluşturduğu yanlış yargı ve düşüncelere ışık tutuyor. Bilhassa kadınların özgür iradelerine bağlı giyinmelerinin “Şişman kadınlar tayt giymesin, dar kesimli pantolon giymesin, kalın bilekli kadınlar babet giymesin, parmakları çirkin kadınlar açık ayakkabı giymesin” minvalinde eleştirildiği günümüzde bu video hepimize ilaç gibi geliyor.

Şişman kadınlar neden yoga yapmamalıdır?
Şişman kadınlar neden yoga yapmamalıdır?

Videoda beliren cümleler, kilolu kabul edilen kadınlar hakkında oluşmuş kalıp yargılar. Yani “Kilolu kadınlar öyle ağırlar ki kendilerini bile kaldıramazlar” derken videoda yoga yapan kadının kafasının üzerinde durduğunu görüyoruz. Videonun sonunda ise ekranda “I won’t compromise” cümlesi beliriyor, yani “uzlaşmayacağım.” “Yüzeysel, şekilci, eril zihniyet benim vücudumu sevmemi engelleyemeyecek ve onlara katılmıyorum” da diyebiliriz.

Youtube açıklamasında da şöyle diyorlar:

“Fiziksel özgüven ve kendini kabul etme konuları son yıllarda önem kazandı. Peki ama neden? İşin aslı şu; hâlâ damgalanıyoruz, toplum stereotip ve gerçekçi olmayan beklentilerle dolup taşıyor. Davranışlarımızı dış görünüşümüze göre değiştirmemiz gerektiğini düşünen bu toplumun elinden gücü geri almamız gerekiyor. Bir standarta uymaya çalışmak yerine algıları değiştirmeliyiz. Pek çok çeşit bedenin olduğunu ve bedenimizi olduğu gibi etmemiz gerektiğini savunanlar olarak biz, Penningtons, güzelliğin, gücün ve özgüvenin farklı şekil ve bedenlerden geldiği yeni bir düzen yaratmak için sizlerle beraber çalışmak istiyoruz.”

#IWontCompromise hareketi; sevdiğimiz şeyleri yapmak, bizi iyi hissettiren şeyleri giymek ve istediğimiz kişi olmak konusunda hiçbir uzlaşmaya varmayacağımızı vurgulayan bir hareket. Limitler, korkular, yargılamalar yok, sadece eğlence var. Nasıl algılanacağımızdan korkup kendimizi arka planda tuttuğumuzda toplum bunu gözden kaçırıyor. Görmelerini sağla. Neler yapabileceğimizi görsünler. Onları hep beraber etkileyelim.”

Büyük beden markası Penningtons fiziksel özgüven konusunda farkındalık yaratmak için “şişman kadınlar yoga yapmamalıdır” düşüncesini çürüten bir video hazırladı ve bu konudaki kalıp yargıları yıkmak için herkesi #IWontCompromise hareketine davet etti.

Kaynak: A Plus