Ana SayfaYaşamÇocukçaSize kızgınım hem de çok!

Size kızgınım hem de çok!

-

Dergimizin 14 yaşındaki en genç yazarı Berkay Alçiçek’in size söyleyecekleri var. Buyrun, Berkay’ın “aşk dolu baktığım” dediği doğayı ve çokça kızgın olduğu insanlığı onun gözünden görelim.

Doğayı bilirsiniz; çiçekler, böcekler, o güzel çam kokusu, pamuk pamuk yosunlar… Zaten eşsiz bir güzellikte olan doğayı Doğa Ana yaratmıştır. Gerçi biliriz o hepimizin anasıdır.

Sonralarda hayvanlar yaratılır. Onlar doğaya karışmaz; kendi hallerinde açsa avlanır, toksa yaylanır. Sonralarda “bir beyine ihtiyaç var” der Doğa Ana. Hayvanların da izniyle “insan” (tehdit) denilen canlıyı doğaya sokar. İnsan ilk çiçekleri ezerek, kopararak, ağaçlardaki dalları kırarak meyve falan toplar. İnsan doğaya göre değildir. İnsanın doğaya girmesi kalbe saplanan bir hançer gibi olmuştur.

Adeta ne yapacağını bilmeyen Doğa Ana insanı kendi haline bırakmış. İnsan yüz buldukça daha da arsızlaşmış ve sebzelerden de aynı proteini alabilirken sırf tadı güzel veya daha kanlı diye hayvanları öldürüp yemeye başlamış. Doğa Ana durmuş ve son bir şans vermiş. İnsan artık safhalara ayrılmış; birbirlerine de zarar veriyorlarmış. Ev yapmak için ağaç kesmişler ve sonra “teknoloji” adı verilen saçma şey ilerledikçe doğa yavaş yavaş yok olmuş. Bu kez anamız atılmış ve “Yapmayın!” demiş. “Ben size eşsiz güzellikte bu doğayı armağan ettim hala neden ihanet ediyorsunuz?”.

Doğa Ana 2145

İnsan yüz buldukça otoritesi olduğunu zannedip kafasına eseni yapmış. Ve şimdi bu halde olmamızın sonucu insanın kafasına eseni yapıp her şeyi mahvetmesiyle olmuştur.

Ey insan!

Etrafında bir takım insanların seni koruduğu özel sitelerinin iki dal ağacı var diye yeşil alan mı zannediyorsun? Seninki bir dönüp bakarsak rezil beton bir alan. Madem o kadar akıllıydın neden kendine zarar verdiğin maddeleri kullanıyorsun? Hahaha güleyim de boşa gitmesin!

Sigara iç, uyuşturu kullan. Nasıl olsa gidicisin. Gelici olanlara ne diyeceksin ha rezil pislik! Dönüp bakıp utanmıyorsun da! Daha her şey bitmedi. Arkanı dön, bak ve bir daha düşün. Benim aşk dolu baktığım doğaya sen de böyle bakarsın korkma.

Doğa Ana 2333

Editörün Notu: Yazıya noktalama işaretleri sonradan eklenmiş olup yazıdaki gülen yüzler dergimizin yazı standartları gereği kaldırılmıştır.

Hazırlayan: Berkay Alçiçek

SON YAZILAR

Feza Gürsey Bilim Merkezi Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Feza Gürsey Bilim Merkezi bilim etkinlikleri ile Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor. Altınpark içinde yer alan bilim merkezi Altınpark'ta sabit kalmıyor, bilimi parklara...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları 3 Temmuz’da Başlıyor

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları bu yıl 3- 30 Temmuz arası yapılacak. Halkevleri’nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve Yaz Çocuk Buluşmaları bu...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol