Okuma süresi: < 1 dakika

Faroz mahallesinde oturan Naile Alaca 30’a yakın sokak kedisine bakıyor. 55 yaşındaki Naile Hanım kendini sokak kedilerine adamış durumda. Her gün kedilerin yemeği, suyu ve bakımıyla ilgileniyor.

Her şeyi kediler olmuş

Naile Hanım kedi sevgisi hakkında; “Kediler benim her şeyim, ailem, arkadaşım çoçuğum gibi en yakın dostlarım onlar. Kedi sevgim doğuştan gelen bir duygu herhalde bende. Kedilere zaman ayırırken adeta dünyayı unutuyorum. 8 yıldır bu mahallede oturuyorum. Kedilerim yüzünden burdan taşınamıyorum. Ben olmazsam kimse ilgilenmez. Kulağım sürekli camda bir kedi miyavlaması duysam gece gündüz her zaman ilgileniyorum. Onlara bir şey olacak diye korkuyorum. Bu kadar kediye bakmak zor oluyor. Maddi pek imkânım yok komşulardan artan yemekleri istiyorum. Adımı dilenciye çıkaranlar bile var. Ne derse desinler ben artan yemek, bayat ekmek, makarna, fasulye gibi kedilerin yiyebileceği herşeyi birşekilde bulup kedilere vermeye çalışıyorum. Hiç bir şey olmasa suyla ekmek ıslatıp yumurtayla birlikte veriyorum. Bazen bakkal bana yardım ediyor sağolsun. Akşamdan yarın kedilere vereceğim yiyeceği planlıyorum malzemeleri hazırlıyorum ve sabah ilk işim yemeklerinin hazır hale getirmek oluyor.” dedi.

Hayvanseverlerden yardım bekliyor

Naile Hanım hayvanseverlere yardım çağrısında bulundu. “Doğa bir tek bize ait değil insanlar doğada canlılara yaşanacak yer bırakmamış durumda. Yavru kedilerin genelde ölüyor. Yavru kedilerlerle daha çok ilgilenmem gerekiyor. Hastalanan yavru kedileri gönüllü veterinere götürüyorum fakat her zaman ilaç olmayabiliyor. Çoğu hayvan şiddette uğruyor. Çocuklar yoldan geçerken kedileri tekmeliyor. Bazı mahalleliler kedilere bakıyorum diye beni şikâyet ediyor. Bu konuda çok sıkıntı yaşıyorum. Birçok kez polis, zabıta geldi kapıma. Ben asla kedilere bakmaktan, onlarla zaman geçirmekten vazgeçmeyeceğim. Kendimi kedilere adadım. Bu şekilde mutlu oluyorum. Vatandaşlardan isteğim hayvanlara eziyet etmemeleri. Hayvanlarda bir canlı ve şiddet uygulandığında canı acıyor. Çoğu zaman sakat kalıyor. Mahallemizde kedi sayısı fazla ben ulaşabildiğim her kediye yardım etmeye çalışıyorum. Maddi imkânlarım kısıtlı duyarlı vatandaşlardan mama, ilaç yardımı bekliyorum” dedi.