Yeryüzüne Özgürlük Derneği, bedenine tecavüz edilen sokak köpeği Mülayim’in 30 Aralık 2014’te İstanbul Çağlayan Adliyesi 63. Asliye Ceza Mahkeme’sinde görülecek olan ikinci duruşmasına İstanbulluların katılmasını talep eden bir açıklama yaptı.

17 Ağustos 2014’te İstanbul Kağıthane’de Mülayim adındaki sokak köpeğine tecavüz ettiği görgü tanıkları tarafından ifade edilen H.P. adındaki erkek hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ‘Mala Zarar Verme’ ve ‘Hayasızca Hareketler’ suçlarında işlem yapılması için dört yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Birinci duruşması 27.11.2014′ te Çağlayan Adliyesi’de gerçekleşmişti.

Davanın ikinci duruşması 30.12.2014 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülecek. Yeryüzüne Özgürlük Derneği tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Erkek egemen zihniyet, kadınlarda rıza aramadığı gibi, hayvanları da kendine mal ediyor, işkence ediyor, tecavüz ediyor, öldürüyor!
 Sessiz kalmayalım! Tecavüze uğrayan köpeğin davasına hep birlikte katılalım.

Bedenine defalarca tecavüz edilen sokak köpeği MÜLAYİM’in duruşması, YARIN 30 ARALIK 2014, Salı günü İstanbul Adliyesi (Çağlayan) 63. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. İnsan merkezci, türcü ve erkek egemen sisteme karşı mücadele eden aktivistler olarak, saat 08:30’dan itibaren adliyede olacağız.


Hayvana şiddet uygulayan, işkence ve tecavüz eden birçok kişi, suçu ispatlansa bile elini kolunu sallayarak aramızda dolaşmaya devam ediyor.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Gaziantep Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Yeryüzüne Özgürlük Derneği ve hayvan hakları savunucuları olarak davaya katılma talebinde bulunacağız. Duruşma sonrasında iki yüzlü adalet anlayışını teşhir etmek ve erkek egemen, türcü zihniyeti bir kez daha lanetlemek için adliye önünde ortak bir basın açıklaması yapacağız.”