Okuma süresi: < 1 dakika

Sokaklara ölüm saçan “temizliğe” (!) karşı, Azerbaycan’da yaşanan köpek katliamına karşı eylem çağrısı!

Hayvan özgürlüğü savunucuları, Azerbaycan’ın Bakü şehrinde düzenlenecek 2015 Bakü Avrupa Oyunları için Azerbaycan hükûmetinin uyguladığı ölüm politikalarını yarın protesto edecek.

Azerbaycan Hükümeti, 12 Haziran 2015 tarihinde Bakü’de açılışı yapılacak 2015 Bakü Avrupa Oyunları için, hayvanların ölüm fermanını açıkladı. Sokakları “temizleme” adı altında sokak köpeklerini canlı canlı yakan devletin görevlendirdiği itlaf grupları, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Hayvan dostlarımız ile yaşadığımız ortak alan olan sokaklarını, tabiri caizse Nazi kampında uygulanan yöntemler ile krematoryumlara çeviren devlet yetkilileri dünyanın dört bir yanındaki hayvan özgürlüğü savunucularını ayağa kaldırdı. Birçok ülkede yaşanan katliamı kınamak ve bunun durdurulmasını sağlamak adına büyük çapta eylemler düzenlendi.

Geçtiğimiz günlerde sokak köpeklerinin canlı canlı yakılması, Azerbaycan’daki duyarlı vatandaşlar tarafından videoya alındı. Videodaki köpek dostlarımızın gözlerinden de okunduğu gibi, yaşananlar tam anlamıyla bir soykırım ve yaşam hakkına bir tecavüzdür.

Yarın eş zamanlı bir şekilde; İstanbul, Ankara, Bakü ve Moskova’da protestolar düzenlenecek.

Eylem Yerleri ve Zamanları

Ankara: 15 Mart 2015 Pazar, Saat:14.00 / Yer: Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği: Diplomatik Site Bakü Sokak No:1

İstanbul: 15 Mart 2015 Pazar, Saat: 14.00 / Yer: Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Zeytinoğlu Caddesi No: 65, Akatlar, Beşiktaş

Etkinlik Sayfası: Facebook