Okuma süresi: 2 dakika

Son 20 yılını Paris, New York, Şangay gibi önemli noktalara seyahat ederek dikkatini çeken şeyleri fotoğraflayarak geçiren Hollandalı fotoğrafçı Hans Eijkelboom, değişen moda akımlarının insanları nasıl etkilediğini ve tek tipleştirdiğini belgeledi.

Bu seyahatlerden derlediği fotoğrafları People of the Twenty-First Century (21. Yüzyılın İnsanları) isimli kitabında toplayan Eijkelboom, projesi hakkında “Yılın 12 ayı boyunca neredeyse her gün boyunca günde 1 ila 80 fotoğraf çekerek geçirdim” diyor.

Hans Eijkelboom 6

Fotoğrafçının belgelediği anlarda dikkat çeken başlıca özellik ise yakın tarihler arasında aynı noktadan çekilen insanların birbirlerine ne kadar çok benziyor oluşu. Eijkelboom’un sabırla hazırladığı seri, her yeni çıkan moda akımının kitleleri nasıl da peşinden sürüklediğini adeta kanıtlayan cinsten.

Sanatçı daha önce yazdığı açıklamalarında, “Hayatımda neler olduğunu göstermek için bir günlük kullanmıyorum, ancak dünyaya bakışımı görsellik yöntemiyle betimliyorum” diyor. 

Hans Eijkelboom 5Hans Eijkelboom 7 Hans Eijkelboom 9Hans Eijkelboom 8 Hans Eijkelboom 11Hans Eijkelboom 12Hans Eijkelboom 13

Kaynak: This Is Collosal

Hazırlayan: Burak Avşar