Okuma süresi: 2 dakika

Müzik dünyası dün yine genç bir ölümle sarsıldı. Linkin Park’ın solisti intihar ederek hayatına son verdi. Chester, Linkin Park’ın klasikleşmiş şarkılarından biri olan “In The End”de “ne kadar uğraşırsan uğraş, sonuçta değişen bir şey yok, her şey bittiğinde” diyordu.

2000’li yılların en önemli müzik akımlarından biri nu-metal. Bu akımın önde gelen iki grubu ise Limp Bizkit ve Linkin Park oldu. 2010’lu yılların özellikle ikinci yarısında bu gruplar artık iyice çaptan düşse de müzik dünyasına yine de kalıcı bir iz bırakmışlardı.

Dün ise bu dünya acı bir haberle sarsıldı. Dünyaca ünlü nu-metal grubu Linkin Park’ın solisti Chester Bennington intihar etme yolunu seçti. Chester Bennington’ın Los Angeles’ta intihar ettiği belirtiliyor ama henüz detayları netleşmiş de değil. Bennington, uzun yıllardır alkol ve uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle tedavi görüyordu. 41 yaşında hayata veda eden Bennington, 2009 yılında Rock’n Coke festivalinde grubuyla beraber Türkiye’de de müzikseverlerin karşısına çıkmıştı.

Gelin Chester’ı hayatını kısaca anlatarak ve ses verdiği şarkılarıyla uğurlayalım.

Tam ismiyle Chester Charles Bennington, 20 Mart 1976’de Phoenix’te doğdu. Çocukluğundan beri en ilgi duyduğu alan müzikti. 1980’li yılların sonunda annesi ve babası boşandılar ve Chester’in travmatik dönemleri başladı. Eroin bağımlılığıyla da yıllarca mücadele etti.

Röportajlarında gençken Depeche Mode’un beşinci üyesi olduğu hayalini kurduğunu söylerdi Chester. Ve bir gün bu hayali gerçekleşmese de, dünyaca ünlü bir başka grubun yüzü olarak sahnelerdeydi. Chester’ın ilk müzik grubu 1993’te kurduğu Grey Daze oldu. Bu grup, Phoenix’te lokal düzeyde popüler bir gruptu.

Chester’ın ikinci durağı ise Linkin Park oldu. Ve onu esas dünyaya tanıtan bu grup oldu. Birçok rock sever için nu-metal tarzları küçümsense de, “In The End”, “Somewhere I Belong”, Breaking the Habit” gibi büyük hitlere imza attılar. “What I’ve Done” gibi şarkılarda politik sözlere de giriş denemeleri yaptılar. Albümleriyle İki Grammy ödülü ve 90 milyona yaklaşan satış rakamları elde ettiler. Fakat grup, özellikle 2010 sonrasında çıkardığı albümlerde artık eski popülaritesinde, satış rakamlarında değildi. Belki de Chester’ı diğer birçok şarkıcı gibi intihar sürecine götüren etkenlerden biri de bu idi.