Stephen King’in 16 yaşındaki haline uyuşturucu, alkol ve yaratıcılık hakkında yazdığı mektup

637.89

The Shining ve Carrie‘yi eserleriyle 1980’li yıllarda Stephen King, kariyerinin doruklarına ulaşmıştı. Bu kitaplar, milyonlarca insan tarafından okunmuştu. 24 odalı evde yaşayan King, uyuşturucu bağımlılığının da doruklarındaydı. İçtiği alkolün seviyesine arttırması için antiseptik ağız gargarası almaya başlamıştı. Burun deliklerinden kan gelecek kadar kokain kullanıyordu. Bu yüzden de burun deliklerinde sürekli pamuk yerleştiriyordu. Çocuklarını dövme isteğini bu şekilde dizginliyordu.

İşte bu acı çektirmeyi seven zihni sayesinde Amerika tarihinin en iyi gerilim romanlarını yazmaya başlamıştı. Roman yazarak içindeki şeytandan kurtuluyordu. Fakat belli ki hayatının temelini, yazdığı romanlara bir türlü oturtamamıştı. Tekrar kendini kusmukların içinde bulacak kadar uyuşturucu kullandığında eşi, onun bütün uyuşturucu için kullandığı araç gereçlerini toplayıp bir çöp torbasına koymuş ve King yerdeyken hepsini ayaklarının dibine boşaltmıştı. Bu ona son uyarı olmuştu.

1980’lerin sonunda King, madde bağımlılığından kurtulmuş bir şekilde yazmaya başlamıştı. 2010 yılında 16 yaşındaki haline tavsiye verecek şekilde bir mektup yazmıştı. İşte o mektup:

Stephen King, Haziran, 2010
Bangor, ME 04401

Sevgili ben,

Bu mektubu tamamıyla gülünç 62 yaşına bastığımda yani 2010 yılında, sırasıyla birkaç tavsiye vermek amacıyla yazıyorum. Aslında çok basit, sadece beş kelime: Zevk veren uyuşturuculardan uzak dur. Birçok yeteneğin var ve çoğu insanı mutlu edebilecek hikâyelerin olacak. Fakat ne yazık ki bir bağımlısın. Bu mektubu önemseyip de geleceğini değiştirmezsen en azından on yılın -30 yaşından 40 yaşına kadar- birçok insanı hayal kırıklığına uğratacak ve başarılarının tadına varamayacaksın. Ve birçok kez ölümden döneceksin. Kendine bir iyilik yap ve daha aydınlık, daha üretken dünyadan zevk al. Unutma, şeytana uymamak için gösterdiğin direnç kalbini güçlendirir. Tıpkı aşk gibi.

Temiz kal.

Sevgilerimle,

stephen king 1Kaynak: The Plaid Zebra