Ana SayfaEkolojiEnerjiSürdürülebilir hayatın üç problemi: Nüfus, enerji, kirlilik

Sürdürülebilir hayatın üç problemi: Nüfus, enerji, kirlilik

-

Çevre sorunlarının neticesi şeklinde genellenebilen küresel iklim değişikliğinin boyutları her geçen gün anlaşılıyor. Küresel iklim değişikliği her ne kadar doğal olsa da, insan faaliyetlerine oldukça duyarlıdır. Çevremizi günden güne daha iyi anlarken, bazı konuların geleceğe dair endişelendirdiğini fark ediyoruz.

Nüfus artışı doğal kaynaklara yüklenmeyi de artırıyor

Nüfus”, problemlerin temelini oluşturuyor. Gelişen tıp ve biyoteknoloji sayesinde modern insanın doğada türdeşlerine karşı rekabeti neredeyse kalmamıştır. Bu gelişmeler ile en zayıf bireylerin bile yaşayabilmesi sağlanmış ve yaşam koşullarının zor olduğu bölgelerde yaşam olağan kılınmıştır. Bu durumda modern insanın sayısı oldukça artmış ve ihtiyaçları da paralel şekilde fazlalaşmıştır.

Ülkelerin nüfus dengelemeye yönelik politikaları olsa da, küresel politikalar izlenmelidir. Her ülkenin kültürel ve ekonomik değerleri nüfus üzerinde etkilidir. Bunlardan ayrı, toplumların inançları ve eğitim seviyeleri de nüfus üzerinde etkilidir. Nüfusu arttırmanın siyasi veya kültürel güç olduğunu savunanlar, doğal kaynakların nüfusa ne kadar yeteceğini birkaç kez daha gözden geçirmeleri gerekir. Çünkü, nüfusun aşırı artması, doğal kaynaklara yüklenmeyi arttırmaktadır.

Artan enerji ihtiyacı

Enerji” ihtiyacı, aşırı artan nüfusun getirisidir. Nüfusun, problemlerin temeli olduğunu belirttikten sonra, şehirleşmenin ve sanayinin her geçen gün gelişmesi enerji ihtiyacını doğuruyor. Fosil yakıtların tükenmesini ve zararlarını göz önüne alan toplumlar farklı kaynaklara yöneliyor. Alternatif kaynakların çevreci olması ön plana çıkıyor. Ülkemizde kurulan rüzgâr türbinleri bu kaynaklara örnek sayılabilir. Fakat, rüzgâr türbinleri çevreci olarak kabul edilse de bölgedeki sıcaklığın artmasında etkili olduğunu savunan otoriteler mevcut. Bazı yerel yönetimlerin yaptığı güneş paneli projeleri bu konuda en çevreci görünüyor.

Tartışmalı olan nükleer santraller hakkında da farklı görüşler bulunmakta. Nükleer santrallerde kaza payı ve nükleer atıklar düşünülürse, bu enerji türünün oldukça tehlikeli olduğu savunulabilir. Bunların yanında, nükleer santrallerin istihdam sağlayacağını kabul edenlerin, nükleer atıkların tek başına büyük bir problem olduğu belirtilmelidir. Nükleer kadar tepkili olunan hidroelektrik santrallerinin de, bulundukları bölgenin doğal yaşamına zararı olduğu bilinmektedir. Fakat, radyoaktif atıkların imhası gerçekleştiği vakit, nükleer enerjinin HES’e göre çevreci ve verimli olacağı açıktır.

Hem Dünya’nın hem insanın yaşam kalitesini düşüren kirlilik

Kirlilik” günümüzün ve geleceğin önemli problemlerinden birisidir. Özellikle, artan nüfusun enerji ihtiyacını karşılama sırasında oluşan çeşitli atıklar sayesinde çevremiz kirlenmiştir. Farklı kategorilerde sınıflandırılmış çevresel kirlilikler, Dünya’nın canlı çeşitliliğini olumsuz yönde etkilerken; modern insanın da yaşam kalitesini düşürüyor. Modern insan, küresel iklim değişikliğini çevresini kirleterek etkiliyor.

Bazı Amerikalıların kutuplardaki buzdağlarından tatlı su elde etme projeleri, tatlı su kaynaklarının kirlenmesinin ve kaynakların azalmasının ispatıdır. Ayrıca soluduğumuz havanın içeriği de oldukça kirleniyor. Araçlardan ve sanayileşmeden çıkan çeşitli sera gazları sağlığı olumsuz etkiliyor. Asit yağmurlarının doğadaki çeşitli canlılara zararı dokunurken, toplumları ekonomik kayıplara uğratıyor. Bilinçsiz tarım uygulamaları, toprak kalitesini düşürerek besinlerimizi sağlıksız hale getiriyor. Her yıl, birçok verimli arazi erozyonla kayboluyor. Yeni arazi açma çabaları da, bu çevre problemi döngüsünün bir parçası olarak devam ediyor.

Çözümün, yeni yaşam alanları aramanın yerine, nüfusu dengelemenin daha kolay olduğu söylenebilir. Eğitim seviyesinin arttırılmasıyla nüfus dengelenecek ve ferah yaşam sağlanacaktır.

Başlık GörseliEglê Plytnikaitê

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol