Ana SayfaYaşamSağlıklı BeslenmeTartışma sürüyor; kahve yararlı mı yoksa zararlı mı?

Tartışma sürüyor; kahve yararlı mı yoksa zararlı mı?

-

Koreli bir grup araştırmacı günde birkaç bardak kahve içmenin kalp hastalıklarına neden olan atardamar tıkanmalarını engelleyebileceğini düşündüklerini belirtti. Gerçekten kahve yararlı mı yoksa zararlı mı?

Çalışan 25 bin kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırmalarda düzenli olarak sağlık durumları incelendi. Günde 3 ila 5 bardak arası kahve tüketen çalışanlarda diğerlerine göre erken dönem kalp hastalıklarında görülen semptomlar daha az ortaya çıktı.

Sonuçlar kahvenin sağlığa yararlı mı, yoksa zararlı mı olduğuna dair süregelen tartışmayı tekrar alevlendirdi. Kahvenin kalp sağlığına olan etkisi konusunda dünya hala kesin bir sonuca varabilmiş değil. Kimi çalışmalar kahve tüketiminin kalp için risk taşıdığını dile getirirken diğerleri bu içeceğin kalbe iyi gelebileceğini öne sürüyorlar. Fakat iki iddianın da kesin bir kanıtı bulunmuyor.

Koreli araştırmacılar çalışmalarında sağlık taramalarında kalbi besleyen koroner atardamarlarında oluşabilecek herhangi bir hastalık belirtisi aradılar. Sonuç olarak gün içerisinde birkaç bardak kahve içenlerin, hiç kahve içmeyenlere göre koroner arterlerinde hastalığa neden olabilecek kalsiyum birikmelerine daha az rastlandı.

Araştırmacılar, kahve ve koroner arter hastalığı arasındaki ilişkinin kesinleşmesi ve açıklanabilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylediler.

İngiliz Sağlık Vakfı’ından Victoria Taylor, kahve tüketimi ve atardamar tıkanıklığı oluşumundaki düşük risk arasında olası bir bağlantıya dikkat çeken çalışmanın onaylanması ve bu ilişkinin nedenlerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Aynı zamanda farklı yeme alışkanlıkları ve yaşam tarzına sahip güney koreliler üzerinde yapılan bu araştırmanın sonuçlarının genellemesi konusunda dikkatli davranılması gerektiğini ekledi.

Kaynak: BBC English

SON YAZILAR

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...

Beş çayları: Önceliğimiz, öğretilmişliklerimizden kurtulmak

Kültürümüzün temelinde misafirperverlik yatar bizim. Geleni aç göndermeyiz. Kahvenin yanına bile mutlaka servis edilecek bir besin ekleriz. Beş çaylarımız vardır bizim. Kısırların, böreklerin, mercimek köftelerin,...

Uykusuzluğumuzun nedeni belki de beslenmemizdir…

İnsanın varlığını sürdürebilmesi için biyolojik, fizyolojik ve psikolojik gereksinimlerinin karşılanması gerekir. Bunlardan biri uykudur. Uyku süresi ve kalitesi, hafıza, öğrenme performansı, metabolik sistem gibi birçok...

Anne sütü: İlk aşı

Bireylerin gelişim süreçlerinde doğumdan adölesan döneme kadar içerisinde bulundukları yaş aralıkları; 0-1 yaş arası bebek, 1-6 yaş arası okul öncesi çağı, 6-12 yaş arası okul...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol