Okuma süresi: < 1 dakika

Transsibirya yolculuğu gezmeyi seven pek çok kişinin hayallerini süsler. Malum salgın günlerindeyiz. Kapıdan dışarıya, çarşıya, pazara, memleket içinde başka bir yere giderken bile kırk kere düşünüyoruz. Bu nedenle şimdilik böyle bir yolculuk yapmak mümkün değil gibi görünüyor. Hal böyle olunca ben de daha önce de severek izlediğim Transsibirya belgeselini yeniden izlemeye karar verdim. İyi ki de böyle yapmışım. Çünkü belgeselin bölümlerinden birini ararken yine Filmfarika’nın yaptığı başka bir belgeseline rastladım: Tatuta.

Tatuta Nedir?

Tatuta, şimdilerde de gönüllü arayan Tarım, Turizm ve Takas kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş, ekolojik çiftliklerde tarım turizmi ve gönüllü bilgi, tecrübe takası projesinin kısa adıdır.

Projeyle ilgili bir yazıyı buradan bulabilirsiniz.

Tatuta Belgeseli

Belgesel, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin bir projesi olarak doğmuş Tatuta içinde yer alan Bayrak Çiftliği’ni ve oradaki yaşamı anlatıyor. Gönüllülerin bu projeye neden katıldığını, çiftlikte neler yaptıkları, Bayrak Çiftliği’ndeki yaşamı keyifli bir seyirle sunan belgesel, ekolojik yaşama dair izlenimler edinmek için kısa ama etkili bir araç. Yönetmenliğini Fatih İşçi’nin yaptığı yirmi altı dakikalık belgeseli izledikten sonra belki siz de benim gibi ağaçtan meyve koparmayı ne kadar özlediğinizi düşünebilirsiniz ya da domatesin, biberin kokusunu, tadını unutmaya başladığınızı ama belki de siz, Tatuta’nın sunduğu zengin deneyimi edinmek için gönüllü olmayı tercih eder ve rutinin kısır döngüsünden, ufku kesen betonlardan, sınırlarımızı çizen duvarlardan, kokusuna duyarsızlaştığımız egzoz gazından, kentlerin uğuldayan işlek gürültüsünden uzaklaşmaya gidersiniz. Düşünmesi bile güzel.

Doğaya daha yakın olabildiğiniz deneyimlerinizin çoğalması dileklerimle.