Ana SayfaYaşamÇocukçaMalavi'de tecavüzün meşrulaştırıldığı kültürle mücadele: Kız çocuklar özgürleşiyor

Malavi’de tecavüzün meşrulaştırıldığı kültürle mücadele: Kız çocuklar özgürleşiyor

-

Güney Malavi’de yer alan bir sınır köyü, kız çocuklarının aileleri tarafından bekâretlerini kaybetmek üzere gönderildiği kamplara karşı ciddi bir direniş gösteriyor. Kız çocuklarını evlendirme oranında ilk sırada olan Malavi, geçtiğimiz sene evlilik yaşını 15’ten 18’e çıkarmıştı. Fakat bu yasa, çocuk evliliklerinin sonlandırılması için yeterli olmadı.

Neredeyse geleneksel bir kabul töreni haline gelen bu kamplarda, “çocukluklarını kaybetmedikleri” sürece bir tür deri hastalığına yakalanacakları söylenerek kız çocukları cinsel ilişkiye zorlanmış oluyor. Topluluk önünde çıplak bir şekilde chisamba adı verilen ve bir erkeğin nasıl tatmin edilmesi gerektiğini anlatan dansı sergilemeye zorlanıyorlar. Nesilden nesle aktarılan bu “gelenek”, birer kadın olarak toplumda kabul görmeleri için gerekli kılınıyor.

Hastalığa yakalanacaklarına dair kültürel inanış, kamplarda lider konumunda olan ve anamkungwi adıyla bilinen orta yaşlı kadınlar tarafından dikte ediliyor: “Köyüne döndüğünde, çocukluğunu silmek için bir erkekle birlikte olmalısın.”

malawi3Köydeki her iki kız çocuğundan biri 18, her sekiz kız çocuğundan biriyse 15 yaşına basmadan evlendiriliyor. Birçoğu ise çocuk yaşta anne olmaya zorlanıyor. Kültür kendi içinde çelişiyor; evlilik öncesi seks ergenliğe geçiş ritüeli olarak kabul ediliyor, ergenlik dönemindeki hamilelikler ise kültür tarafından aşağılanıyor. Bu çelişkiye bir çözüm olarak da çocuk evlilikleri meşrulaştırılmış oluyor.

malawi5Dedza İlçe Başkanı Kachindamoto, bu kültürle mücadele etmek için 330 çocuk evliliğinin geçerliliğini kaldırdı, çocukların okula geri dönmelerini sağladı. Aynı zamanda, evlilikleri onaylayan köy liderlerinin de görevine son verdi.

Malavi’nin güneyinde ve merkezinde bulunan bazı ilçelerde ise Hyenas ya da Fisi olarak bilinen erkekler “görevlendiriliyor” ve cinselliğe geçiş ritüeli olarak kız çocuklarıyla birlikte oluyor. Bu “tecavüz” sırasında ise hiçbir şekilde korunmuyorlar ve HIV virüsü taşıdıkları da biliniyor. Araştırmalara göre Malavi’de her on kişiden biri HIV pozitif ve ülke genelinde 15-49 yaş arasındaki “anne ölümlerinin” yüzde 16’sı bu virüsten kaynaklanıyor.

malawi7Ataerkilliğin hüküm sürdüğü topluluklarda ise erkek çocuklar da benzer kamplara gönderilerek, kamp liderleri tarafından zorla sünnet ediliyor ve sünnet derileri “şifa” getireceği iddiasıyla çocuklara yediriliyor.

Fisi adı verilen erkekler ve kamp liderleri ücret alırken, Malavi’deki her dört aileden üçü yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Kızlarından biri evlendiğinde, ailenin sorumluluğu azaldığı için, bu gelenek ekonomik bir fırsat olarak görülüyor ve sürdürülüyor.

Child Marriage, Mozambique, 2014Kachindamoto ve yerel kuruluşların desteğiyle başlatılan mücadele, Malavi kadınlarının “yazgılarını” değiştirmeyi ve çocuk gelinleri özgürlüğe kavuşturmayı amaçlıyor.

Child Marriage, Mozambique, 2014
Kaynak: The Plaid Zebra 

SON YAZILAR

Feza Gürsey Bilim Merkezi Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Feza Gürsey Bilim Merkezi bilim etkinlikleri ile Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor. Altınpark içinde yer alan bilim merkezi Altınpark'ta sabit kalmıyor, bilimi parklara...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları 3 Temmuz’da Başlıyor

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları bu yıl 3- 30 Temmuz arası yapılacak. Halkevleri’nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve Yaz Çocuk Buluşmaları bu...
Esra Çelik
Esra Çelik
Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi, flag futbol oyuncusu ve hayvan hakları aktivisti. İyileşme için okuyan, gören, "çeviren".

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol