Ana SayfaYaşamYol TepenlerYıkımın ortasında “krallar gibi yaşamak”: Özgür şehir Christchurch

Yıkımın ortasında “krallar gibi yaşamak”: Özgür şehir Christchurch

-

2011 yılında Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde meydana gelen ve ülkedeki ikinci en büyük doğal afet olarak kayıtlara geçen depremin etkileri hâlâ sürüyor. 6,3 şiddetindeki felaket, binlerce insanın evsiz kalmasına da sebep oldu ve şehrin büyük bölümü yaşamaya elverişsiz halde geldi.

Geçen yılların ardından, kentteki evsiz bireyler bu doğal afeti “başlarına gelen en güzel şey” olarak nitelendiriyor; çünkü, onlara göre yıkımdan sonra değişen şeylerden biri de toplumsal kurallar oldu: Yoksullar bir gecede zenginleşti, felaket onlara yeni fırsatlar sundu ve lüks içinde yaşamanın ne demek olduğunu görmelerini sağladı.

Deprem sırasında “seçkin sınıf” mülklerini, malikânelerini ve beş yıldızlı otellerini terk etti, hasar nedeniyle de geri dönmedi. Bu durum, evsiz bireylere yıkımdan geriye kalanları sahiplenme olanağı tanıdı. Şimdilerde lüks sayılabilecek gıdaları ücretsiz tüketebiliyor ve boş bir şehirde özgür olmayı deneyimliyorlar.

“Sokaklarda geçen 20 yılın ardından, bir kral gibi yaşamanın nasıl olduğunu deneyimliyoruz. Gösterişli yataklarda uyuyor, şampanya içiyor, malikânelerde yaşıyoruz… Ve bu gerçekten hoşumuza gidiyor.”

Felaketin ve kayıpların ardından, hayat Christchurch’te devam ediyor. Şehrin özgür sakinlerini konu alan üç dakikalık kısa filmi yöneten Zoe McIntosh ise şunları söylüyor: “Bu senaryodaki tezat ilgimi çekti. Benim için hem mahcup eden hem de eğlenceli bir deneyim oldu. Hepsi iyi yürekli ve cömert insanlar. Her birinin hikâyesi var ve bunu üç dakikaya sığdırabilmek mümkün değil.”

freechristchurch4

freechristchurch6 freechristchurch7 freechristchurch2 freechristchurch3

Kaynak: The Plaid Zebra

SON YAZILAR

Bazı kentler, fotoğraf, kadınlar ve yolculuk

2013 yılında fotoğrafa olan tutkum beni uzun bir yolculuğa sürekledi. Güney Kurtalan Ekspresi'yle Diyarbakır'a gittim. Kıştı ve sırt çantamın içinde bilgisayarımı bile taşıyordum. Önce Ankara'da...

Bu Bir Hikaye Değildir! Bir İkona Veda

“İnsanlar seni üzdüğü için değil, onların seni üzmesine izin verdiğin için yazıyorsun. Fark etmez. Yazıyorsun diye sanma bu sana yetmez. Çek lisanı çek baba, çekelim....

Amacımız Türkiye’deki Dünya Mirası Sayısını Arttırmak !

2010 yılında seyahat etmeyi seven, bunu bir yaşam biçimi olarak benimsemiş ve ilgi alanları yurt içi ve yurt dışında özellikle UNESCO Dünya Mirası alanlarını gezmek...

Aziz Paul Yolu & Hür İnsan Üzerine Şiir

''Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek: Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir.'' Epiktetos Yaşamın kendisinde umutsuzluk yoktur. Hiç gördün mü umutsuzluğa kapılıp...
Esra Çelik
Esra Çelik
Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi, flag futbol oyuncusu ve hayvan hakları aktivisti. İyileşme için okuyan, gören, "çeviren".

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol