Ana SayfaEkolojiİklim & SuTek bir şarkıda 133 yılın iklim değişikliğini dinleyin

Tek bir şarkıda 133 yılın iklim değişikliğini dinleyin

-

Haritalar ve grafikler, iklim değişikliğinin önemini bas bas bağırdığı halde insanlar anlamamak konusundaki dik başlılığına devam ediyor. Bir kesim de var ki, iklim değişikliğinin hayatımızı ne kadar etkileyeceğini anlatmak için elindeki tüm yolu deniyor.

Minnesota Üniversitesi’nde öğrenci olan Daniel Crawford da bu güzel insanlardan biri. Crawford, iklim değişikliğini insanlara hatırlatmak amacıyla iklim verileri ile müziği birleştirdi. İklim verilerini, dünyanın dört enlem bölgelerinden yaylı çalgılar dörtlüsünden oluşan bir müzik kompozisyonuna çevirmek için coğrafya profesörü Scott St. George ile iş birliği de yaptı.

NASA’nın Uzay Çalışmaları Goddard Enstitüsü‘ndeki verileri kullanarak yaptıkları “Planetary Bands, Warming World” kompozisyonu, dünyanın farklı bölgelerinde iklimin nasıl değiştiğini anlatıyor. Her bir enstrüman dünyanın farklı bir kısmını ifade ediyor. Crawford’un videoda da anlattığı gibi: “Çello, ekvator bölgesindeki sıcaklıkla eşleşiyor. Viyola, orta enlemleri izliyor. İki keman da ayrı olarak yüksek enlemlerdeki ve kutuplardaki sıcaklığı takip ediyor.”

Birinci kemanı Julian Maddox, ikinci kemanı Jason Shu, viyolayı Alastair Witherspoon ve çelloyu da Nigel Witherspoon çalıyor.

Aslında bu, Crawford ve St. George’un ilk iklim temalı ve veri kullanımlı müzik kompozisyon çalışması değil. 2013 yılında da “A Song of Our Warming Planet” isimli bir çalışma yapmışlar.

Eseri dinlerken bile insan, iklim değişikliğinin tehlikesini hissedebiliyor. Anlatmak istedikleri çok basit: Sıcaklıklar artıyor! Umuyoruz bu çalışma, ufak da olsa bir yerlere ulaşmıştır.

İnternet siteleri: planetbands.strikingly.com

SON YAZILAR

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol